Bezpieczne wakacje podczas pandemii

4 lipca 2020 - 9:21, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Wakacje jest to okres, w którym co roku większość z nas wyjeżdża na urlop, zarówno w Polsce jak i za granicą. W tym roku z uwagi na pandemię COVID-19 wypoczynek może wyglądać trochę inaczej niż zwykle. Jesteśmy zmęczeni ograniczeniami, często zestresowani, dlatego tym bardziej potrzebujemy i marzymy o odpoczynku. Zniesienie restrykcji umożliwia nam na wyjazd, jednak dalej należy pamiętać o ochronie. Poznaj jak bezpiecznie odpoczywać i podróżować. 

 

Pamiętaj o higienie

Myj często ręce wodą i mydłem lub używaj płynu do dezynfekcji rąk. Aby płyn był skuteczny musi zawierać co najmniej 60% alkoholu. Podczas kaszlu czy kichania zakrywaj łokciem lub chusteczką nos i usta. Następnie umyj lub zdezynfekuj ręce. Ponadto unikaj dotykania oczu, ust i nosa.

Zachowaj dystans

Najlepszym sposobem na ochronę przed wirusem jest po prostu unikanie narażenia. Przede wszystkim unikaj dużych skupisk ludzi. Zachowuj bezpieczną odległość od innych – najlepiej około 2 metry. Jeżeli korzystasz z transportu publicznego lub przebywasz  w miejscach, w których nie można zachować dystansu, zasłaniaj nos i usta. 

Wybierz odpowiednie miejsce

Sprawdź czy miejsce, w które chcesz wyjechać jest bezpieczne. Przed wyjazdem zapoznaj się z lokalnymi ograniczeniami, które maja na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dzięki temu będziesz wiedział jakie zasady obowiązują w miejscu wypoczynku, aby je przestrzegać.  Na bieżąco obserwuj sytuację.

 

Co ze sobą zabrać na wakacje podczas pandemii?

Oprócz rzeczy, które zawsze należy spakować przy wyjeździe na urlop, takich jak: dokumenty, krem z filtrem, leki, pamiętaj również o spakowaniu przedmiotów, które z uwagi na pandemię są niezbędne. Są to przede wszystkim maseczki, środki do dezynfekcji rąk, chusteczki antybakteryjne, rękawiczki ochronne. Ale przede wszystkim nie zapomnij o dobrym nastroju!

 

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas urlopu

Nie należy również zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji niezależnie od pandemii. Przypomnimy kilka z nich.

Słońce w nadmiarze jest niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych. W upalne dni powinni unikać słońca – przebywając w domu lub w cieniu. Ponadto nadmiar słońca może doprowadzić do udaru słonecznego – warto wiedzieć jak go rozpoznać – sprawdź tutaj. Dlatego ważne jest, aby korzystać z niego w umiarze oraz pamiętać o kremach z filtrem. Nie zapominaj również o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy.Bardzo ważne jest również nawodnieniu, gdyż niedostateczna ilość płynów może skutkować spadkiem ciśnienia tętniczego oraz omdleniem.

Podczas wypoczynku wakacyjnego nad wodą pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności. Kąp się tylko w wyznaczonych do tego miejscach, które są pod nadzorem WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Warto wiedzieć jak rozpoznać tonącą osobę – dowiedz się tutaj.

Wakacje to okres, w którym uaktywniają się kleszcze. Ukąszenie przez kleszcza niesie ze sobą ryzyko boleriozy. Podczas przebywania w lesie, na działce czy w parku (wszędzie tam gdzie są krzewy, wysokie trawy) ubierz się w taki sposób, aby osłonić całe ciało. Najlepiej, aby ubranie było w jasnym kolorze, dzięki czemu kleszcze będą łatwo zauważalne. Dodatkowo możesz zastosować specjalne preparaty przeciwkleszczowe, które sprawiają, że pasożyt nie czuje zapachu człowieka. Po wyjściu z domu obejrzyj całe ciało, szczególnie głowę. Gdy zauważysz ukąszenie możesz kleszcza w prosty sposób usunąć za pomocą pincety, ale pamiętaj, że nie należy go wykręcać, tylko wyciągnąć. Miejsce ukąszenia odkaź spirytusem, a następnie obserwuj je uważnie. Gdy pojawi się rumień, zaczerwienienie lub inne objawy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory