Choroba Parkinsona w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie się jakości życia chorego. Jednak nie dotyczy tylko osoby chorej, ale również jej bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej ją wykryć, niestety nie jest to proste. Początkowo choroba wykazuje mało charakterystyczne objawy, które nie kojarzą się z tym schorzeniem, między innymi:
Symptomy pojawiają się powoli, jednak w ciągu kolejnych lat rozwijają się nieubłagalnie. Pierwsze objawy choroby łatwo przeoczyć, często traktowane są jako normalny proces starzenia. Zazwyczaj niepokojące sygnały zauważa rodzina, a nie chory. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wszelkie zaburzenia, które pojawiają się u bliskiej osoby.
Niestety najczęściej choroba zostaje zdiagnozowana, gdy jest już zaawansowana. Wówczas pojawiają się następujące objawy:
Początkowo choroba Parkinsona objawia się jednostronnie, asymetrycznie, W późniejszym czasie objawy są obustronne, ale zauważalna asymetria utrzymuje się do końca życia.
Chory na Parkinsona potrzebuje opieki, szczególnie w późniejszym stadium choroby, czasami potrzebna jest opieka całodobowa.
We wcześniejszym wpisie opisaliśmy jak należy opiekować się osobą chorą na Alzheimera (artykuł dostępny tutaj). Teraz podpowiadamy kilka ważnych czynników, które pozytywnie wpływają na chorego na Parkinsona:
Rehabilitacja osoby chorej na Parkinsona jest niezwykle ważna, eksperci podkreślają, ze ruch działa jak dodatkowy lek. Ważne jest, aby wszystkie wykonywane ćwiczenia były dostosowane do stopnia zaawansowania choroby, a także możliwości chorego. Ponadto należy zwrócić uwagę na systematyczność i regularność ćwiczeń.
Polecaną przez neurologów formą aktywności jest nordic walking. Zalecane są również spacery, taniec oraz pływanie. Aktywność fizyczna daje bardzo dużo korzyści:
Poza ćwiczeniami ruchowymi należy zastosować również ćwiczenia pamięci. Osoba chora może zapominać nazw przedmiotów, imion. Dlatego warto przywoływać wspomnienia oraz korzystać z gier logicznych, np. gry w szachy. Ponadto istotne są ćwiczenia mowy, ponieważ z czasem może się ona stać niewyraźna, niezrozumiała, a nawet bełkotliwa. Kluczowa tutaj może być po prostu rozmowa, ale także czytanie, opowiadanie choremu.
W związku z niestabilnością postawy oraz trudnością z utrzymaniem równowagi ważne jest, aby ułatwić swobodne poruszanie się chorego. Dostosowanie pomieszczenia powinno być zgodne z potrzebami i możliwościami psychoruchowymi chorego. Czasami osoba chora na Parkinsona potrzebuje do poruszania się sprzętu ortopedycznego, np. chodzik, kula, laska. W tym przypadku przy dostosowaniu należy uwzględnić również niezbędne pomoce, z jakich korzysta na co dzień oraz zapewnić łatwy do nich dostęp.
Przed wszystkim należy zwrócić uwagę na przeszkody, np. dywan, wysokie progi, wystające elementy. W przypadku gdy podłogi są śliskie, powinno dopilnować się, aby chory korzystał z podgumowanych pantofli co ograniczy poślizgnięcie i upadek. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie pomieszczeń, a w szczególności łazienki, toalety i kuchni.
Poza aktywnością ruchową bardzo ważna jest również aktywność społeczna. Utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi to najlepszy sposób, aby nie dopuścić do poczucia rezygnacji, samotności w chorobie czy nawet depresji.
Chorobie Parkinsona towarzyszą również zaburzenia połykania oraz utrata węchu. Skutkuje to tym, że chory mało je i często jest niedożywiony. Dlatego ważne jest, aby ich dieta byłą wysokokaloryczna – sycąca, a dodatkowo wizualnie atrakcyjna. Ponadto z uwagi na problemy z połykaniem należy zadbać o bezpieczeństwo podczas spożywania posiłku. Dieta powinna również sprzyjać zdrowiu jelit, dlatego zaleca się np. jedzenie produktów bogatych w błonnik oraz picie dużej ilości wody. Natomiast należy ograniczyć sól, mięso czerwone oraz jedzenie typu fast food.
Osoba chora na Parkinsona powinna się wysypiać. Zatem powinna mieć zapewnioną odpowiednią ilość snu oraz odpoczynku. Wpływa to na dobry nastrój i samopoczucie chorego. Bezsenność oraz inne problemy związane ze snem przyczyniają się do tego, ze chory jest drażliwy oraz zmęczony.
Comments are closed here.