Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

13 kwietnia 2022 - 8:52, by , in Blog, Comments off

Rehabilitacja jest niezwykle ważna w procesie leczenia osób chorych. Głównym celem pacjenta jest zazwyczaj powrót do pełnej sprawności, którego nie osiągnie się bez odpowiednio dobranej oraz systematycznej rehabilitacji. Czym jest rehabilitacja opowiadaliśmy już artykule dostępnym tutaj, dzisiaj zgłębimy temat dlaczego jest ona tak ważna.

Kiedy rehabilitacja jest potrzebna?

Rehabilitacja skierowana jest do osób, które z różnych powodów utraciły sprawność i zdolność do normalnego funkcjonowania. W przypadku osób dorosłych rehabilitacja będzie konieczna np. z powodu urazu, postępującej choroby, operacji czy infekcji. Dzięki rehabilitacji możliwy jest powrót do dawnej sprawności. Jednak na powodzenie terapii w dużej mierze wpływa stan pacjenta, w jakim rozpoczął rehabilitację. Natomiast w przypadku dzieci już w pierwszych miesiącach życia można dostrzec objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju lub o wadach. Dlatego jeżeli coś nas zaniepokoi w rozwoju dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, który pokieruje na dalszą diagnozę i rehabilitację. Wcześnie podjęta rehabilitacja może być szansą na pełną sprawność.

Skorzystanie z usług rehabilitacyjnych jest zalecane lub konieczne w przypadku:

  • kontuzji i urazów np.: złamanie, uszkodzenie mózgu;
  • chorób powodujących utratę funkcji ruchowej np.: porażenie mózgowe, udar, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, skolioza, wymiana biodra, dystrofia mięśniowa;
  • utraty funkcji w następstwie długotrwałego leczenie chorób powiązanych np.: nowotwór, neuropatia, cukrzyca, infekcja;
  • utraty lub amputacji kończyny.

Kiedy rozpocząć rehabilitację?

Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji może przyczynić się do odniesienia dużych sukcesów w przywróceniu choremu sprawności i zdrowia. Ważne jest, aby rehabilitacja była kompleksowa, przebiegała w ścisłym związku z procesem leczenia, oddziałując na wszystkie sfery: fizyczną społeczną, psychiczną itd. Należy tutaj również podkreślić, że niezwykle ważna jest ciągłość rehabilitacji. 

W wielu przypadkach czas ma ogromne znaczenie, dlatego najlepiej, aby rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej, jeszcze w szpitalu, do którego pacjent trafił po urazie lub zachorowaniu. Wówczas można osiągnąć najlepsze efekty w powrocie do sprawności. 

Dlaczego warto się rehabilitować (również w domu)?

Rehabilitacja jest kluczowym czynnikiem w procesie leczenia, niestety należy pamiętać, że nie zawsze daje gwarancję na odzyskanie pełnej sprawności. Jednak nie zmienia to faktu, że jest niezbędna i spełnia bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim rehabilitacja toruje samodzielność oraz pomaga w schorzeniach neurologicznych. Pobudzając układ nerwowy chory jest w stanie wykonywać podobną liczbę ćwiczeń i ruchów jak przed chorobą czy wypadkiem. Rehabilitacja uczy ruchów zastępczych, które mają na celu odciążenie chorej lub sparaliżowanej kończyny. Ponadto uczy kontroli, co pozwala na zmniejszenie lęku, a dzięki temu przyczynia się do poprawy samopoczucia. Wszystko to przyczynia się do większej aktywności społecznej, gdyż chory komunikuje się z otoczeniem, a ponadto może żyć samodzielnie pomimo barier i granic. Rehabilitacja poprawia jakość życia, bo nawet jeżeli nie jest możliwy powrót do pełni zdrowia i sprawności to pomaga w codziennym życiu. U niektórych pacjentów będzie to samodzielność przy jedzeniu, w toalecie. Natomiast dla innych pełny powrót do zdrowia, życia zawodowego i społecznego. Zatem rehabilitacja jest w stanie poprawić jakość życia pacjenta. Terapia pomaga w okresie leczenia, łagodzi niepełnosprawność, poprawia wyniki oraz zmniejsza ryzyko powikłań po chorobie.


Wiemy jak kosztowna jest rehabilitacja i leczenie, dlatego pomożemy Ci w zbiórce pieniędzy. Działamy już 15 lat. Załóż subkonto i razem z nami zbieraj pieniądze z 1% podatku. 

About author:

Comments are closed here.

Napisz do nas!