Walka z dyskryminacją osób niepełnosprawnych: Ważni każdego dnia!

5 maja 2019 - 9:54, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

5 maja- dziś w całej Europie obchodzimy dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych oraz dzień godności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Niewątpliwie te dwa hasła są ze sobą powiązane. 


DYSKRYMINACJA

Obecnie słysząc słowo “dyskryminacja” pierwsza myśl jaka głownie przychodzi do głowy to dyskryminacja kobiet, być może ksenofobia, czy antysemityzm. Karmieni popularnymi hasłami oglądanymi w wiadomościach zapominamy o tych, którzy codziennie mają stawiane przed sobą bariery. Nie tylko fizyczne, ale również te, których nie ocenimy wzrokiem. Bariery stawiane przez społeczeństwo, które musi pokonać osoba niepełnosprawna

Społeczeństwo nie zawsze interesuje się człowiekiem uwięzionym na wózku inwalidzkim, czy zamkniętym we własnym pokoju. Innymi słowy, takim,  który nie może przez swoją chorobę funkcjonować  jak zdrowy człowiek. . Dyskryminacja, to odepchniecie, nieposzanowanie, odrzucenie, niezrozumienie. Nie mamy często świadomości z jakimi trudnościami na co dzień boryka się osoba niepełnosprawna. Spróbujmy zrozumieć i okażmy zrozumienie, empatia nic nie kosztuje. Własnie dziś zwróćmy szczególną uwagę na to jak traktowani są wokół nas ludzie, których dotknęła choroba. 

BARIERY ARCHITEKTONICZNE

Zwróćmy uwagę czy niepełnosprawni wokół nas czują się dobrze w swoim otoczeniu. Ważne jest, by dostosować otaczająca ich przestrzeń. To niezwykle uciążliwe- być zależnym od innych w najprostszych sytuacjach. Brak podjazdów, brak wind, za wysokie progi, za wąskie drzwi. Warto tutaj zwiększyć świadomość o możliwości uzyskania dofinansowań na usunięcie tzw. barier architektonicznych.

Pieniądze można pozyskać z  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który określa zasady udzielanej pomocy, jednak szczegółowe warunki ustalane są w poszczególnych powiatach. Dlatego też warto przed złożeniem wniosku dopytać o warunki uzyskania dofinansowania w „swoim” PCPR.

ZNALEZIENIE PRACY

Pomimo pozytywnych zmian, wciąż poprawić należy również zatrudnienie osób dotkniętych kalectwem. Obecnie jest wiele opcji szukania etatu przez osoby niepełnosprawne. Dużym ułatwieniem jest możliwość korzystania z Internetu, dzięki czemu oferty pracy są szeroko dostępne. Ktoś, kto ma w życiu cel, spełnia się robiąc rzeczy, które lubi, pracuje- dużo łatwiej integruje się ze społeczeństwem, a jego poczucie wartości po prostu rośnie.

W Stowarzyszeniu niesiemy pomoc osobom niepełnosprawnym codziennie. Sprawmy by oni też czuli  się potrzebni. Niech będą ważni każdego dnia!

 

 

 

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory