Dziś, 17 XI obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.
Każda ciąża może zakończyć się urodzeniem wcześniaka, ponieważ mechanizm porodu przedwczesnego nie zawsze jest jasny. Na ryzyko wcześniactwa nakłada się bardzo dużo czynników, na które nie zawsze kobieta ma wpływ. Wcześniaki od dnia narodzin muszą być otoczone szczególną opieką personelu medycznego i swoich dzielnych rodziców. To bardzo trudny i niejasny czas dla dziecka i jego bliskich. Pojawia się mnóstwo pytań. Na pewno ciężko jest odnaleźć się rodzicom i dziecku w nowej sytuacji.
Wcześniak urodzony przed 34. tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi pozostać w inkubatorze i być karmiony przez sondę. Rozwój przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło.
Jednak dzięki olbrzymiemu postępowi neonatologii, udaje się aktualnie ratować dzieci nawet z niewiarygodnie małą masą ciała, czyli taką poniżej 750 gramów! Medycyna cały czas się rozwija i w obecnej sytuacji coraz więcej dzieci można uratować. Dlatego też szanse na przeżycie wcześniaka są obecnie dużo większe niż jeszcze kilka lat wcześniej.
Wcześnie urodzony maluch wymaga szczególnej opieki i ciągłej obserwacji przez cały czas, również po wyjściu ze szpitala. Bardzo ważną rolę odgrywają rodzice, którzy powinni zadbać o rehabilitację neurologiczną i oddechową, profilaktyczne badania i ocenę rozwoju maleństwa.
Jeśli jesteście rodzicami hospitalizowanego wcześniaka nie bójcie pytać się lekarzy o to, co dzieje się z Waszą pociechą. Wasza obecność przy dziecku jest szalenie ważna! Równie ważna jak lekarzy czy pielęgniarek.
Komentarz zamknięty.