Jak stres wpływa na nasz organizm?

4 listopada 2020 - 9:31, by , in Blog, Comments off

W dzisiejszych czasach na stres jesteśmy narażeni bezustannie. Może on być mobilizujący, ale niestety częściej działa niekorzystnie na nasze zdrowie, szczególnie jeżeli utrzymuje się długo.  4 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Stresu. W tym dniu chcemy przybliżyć jakie mogą byś skutki  przewlekłego stresu oraz jak można go pokonać.

 

Co to jest stres?

Stres to reakcja organizmu na bodźce, które wymagają szybkiej reakcji i przystosowania do aktualnych warunków. Może towarzyszyć nam w pracy, w domu, podczas kontaktu z obcymi osobami lub gdy znajdujemy się w nowych sytuacjach. Uważany jest za nieprzyjemne doświadczenie, które powoduje psychiczny i fizyczny dyskomfort. Podczas niekomfortowej sytuacji zaczyna się wytwarzać tzw. hormon stresu. Gdy utrzymuje się przez długi czas wówczas mogą się pojawić problemy zdrowotne.

 

Objawy i skutki stresu

Każdy reaguje inaczej na stres. Czasami jest on mobilizujący, który pomaga nam szybko działać i reagować. Jednak niestety czasami jest wręcz paraliżujący. Niektórzy wówczas mają problemy żołądkowe, przyspieszone bicie serca. U innych natomiast może objawiać się bezsennością czy pogorszeniem pamięci. Brak apetytu czy napady głodu, ospałość lub rozdrażnienie mogą zwiastować stres. Naprzemienne zimno i gorąco, pogorszenie nastroju oraz lęki to również objawy stresu. Takich sygnałów nie można bagatelizować! Pierwsze objawy stresu dają nam szanse na to, aby sobie pomóc. Nie czekajmy, aż stres zaszkodzi naszemu organizmowi. W przypadku przewlekłego stresu skutki mogą być znacznie poważniejsze. Długoterminowy stres może spożyć niemałe problemy fizyczne oraz emocjonalne, psychiczne. Zapoznaj się z grafiką i poznaj najczęstsze negatywne skutki stresu.

 

Jak sobie radzić ze stresem?

Podjęcie działań w celu ograniczenia i opanowania stresu może przyczynić się do wielu korzyści. Podstawowa kwestia do zmiana nastawienia do życia. Pamiętaj, że to nie zdarzenia generują stres, ale nasz sposób myślenia o nim. Podpowiadamy kilka rozwiązań jak sobie z nim radzić:

  • aktywność fizyczna,
  • techniki relaksacyjne, np. medytacja, joga, masaż, techniki oddechowe,
  • obecność bliskich osób,
  • rozmowa o swoich problemach z rodziną lub jeżeli jest taka potrzeba z psychologiem
  • realizowanie hobby, np. czytanie książek, słuchanie muzyki,
  • rozładowanie emocji zamiast ich tłumienie, np. poprzez znalezienie hobby.
About author:

Comments are closed here.

Napisz do nas!