Jak uchronić się przed udarem mózgu?

23 kwietnia 2021 - 12:20, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Profilaktykę udaru mózgu można podzielić na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Pierwotna profilaktyka to  taka, która nie dopuszcza do wystąpienia udaru, natomiast wtórna, to taka którą stosuje się po przebytym udarze.  Pierwsza z nich skupia się głównie na minimalizacji czynników ryzyka: wyrównaniu nadciśnienia, zaburzeń lipidowych, leczeniu cukrzycy, zakazie palenia tytoniu i uprawianiu regularnego wysiłku fizycznego. Profilaktyka wtórna skupia się na tym, by nie dopuścić do ponownego udaru.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED UDAREM MÓZGU?

  1. Kontroluj ciśnienie!
  2. Pilnuj cholesterolu
  3. Nie lekceważ sygnałów
  4. Rzuć palenie
  5. Ogranicz sól
  6. Kontroluj swoją wagę
  7. Bądź optymistą
  8. Nie lekceważ migren

DOLEGLIWOŚCI, KTÓRE SPRZYJAJĄ UDAROM

Istnieje bardzo duże powiązanie występowania udarów mózgu z nadciśnieniem tętniczym. Na szczęście nadciśnienie można skutecznie leczyć. Często wystarczająca jest zmiana diety i odrobina sportu.  Tryb życia zdecydowanie ma tutaj kluczowe znaczenie. 


CIEKAWOSTKA!

Kobiety u których obwód pasa przekroczył 81 cm, mają o 60% większe szanse na rozwój nadciśnienia, a tym samym rośnie ryzyko udaru mózgu! To samo dotyczy panów, którzy w pasie mają więcej niż 101 cm.


Osoby chore na cukrzycę na pewno wiedzą, że  muszą cukier trzymać na uwięzi. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Warto więc badać się regularnie i w razie potrzeb korzystać z nowoczesnych metod leczenia, by utrzymać cukier w normie.  

Stres również jest głównym czynnikiem wielu chorób- udaru mózgu także. Potrafi wyniszczyć organizm, a my niestety nie walczymy z nim skutecznie. Pod wpływem stresu wytwarza się nadmiar adrenaliny. Ta sprawia, że do mięśni, także serca, napływa więcej krwi. Szybko podnosi się ciśnienie tętnicze, a to – zwłaszcza gdy trwa długo – bardzo źle oddziałuje na naczynia krwionośne. Stres powoduje, że nasz szpik kostny zaczyna produkować więcej białych krwinek. Natomiast białe krwinki powodują stan zapalny w tętnicach, co prowadzi do miażdżycy. Miażdżyca jest natomiast bezpośrednią przyczyną udarów i problemów z krążeniem krwi.

Ważne:

Udar mózgu dotyka głównie osoby po 60 roku życia, jednak coraz częściej chorują również osoby młode. Ważne by nie bagatelizować pierwszych objawów i udać się do lekarza, gdy tylko coś nas zaniepokoi. 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory