Jak wybrać idealną fundację dla siebie?

2 maja 2022 - 0:00, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Istnieje wiele Fundacji i Stowarzyszeń niosących pomoc dzieciom i dorosłym potrzebującym konkretnego wsparcia finansowego i odciążenia w chorobie.

Czym się kierować przy wyborze organizacji dla siebie lub kogoś bliskiego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dobrze wiemy, że pierwszy kontakt z chorobą lub niepełnosprawnością nigdy nie jest czymś łatwym. Zdajemy sobie sprawę
jak ciężko jest prosić o pomoc ale wiemy też, że odciążenie przynajmniej w kilku najważniejszych aspektach jest bardzo potrzebne.

Oprócz jasnych wskazówek, zrozumienia i empatii ważna jest rzeczowa rozmowa i jasny plan działania na przyszłość. Bazując na wieloletnim doświadczeniu zebraliśmy w jednym miejscu w przydatne wskazówki jak wybrać odpowiednią organizację dla siebie.

 

PROFIL ORGANIZACJI

Na wstępie należy zacząć od określenia profilu Fundacji/Stowarzyszenia, do którego chcemy należeć. Warto zwrócić
uwagę czy organizacja zrzesza wyłącznie dzieci lub osoby z wybraną jednostką chorobową czy też oferuje wsparcie dla osób w każdym wieku, niezależnie od przyczyny niesprawności (co wydaje się być najlepszym rozwiązaniem).

 

KONIECZNOŚĆ POSIADANIA ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Często zdarza się, że jednym z wymogów formalnych dotyczących zakładania subkonta jest warunek posiadania orzeczenia
o niepełnosprawności. Dobrze jest to sprawdzić, ponieważ nie wszystkie organizacje kierują się tą zasadą. Z kolei procedura wydania orzeczenia o niepełnosprawności trwa zazwyczaj kilka tygodni i wiąże się z dodatkowymi obowiązkami do wykonania.

 

PROCEDURA ZAŁOŻENIA SUBKONTA

Są takie sytuacje kiedy przyszłym Podopiecznym zależy na możliwie jak najszybszym założeniu subkonta. Jest to szczególnie ważne w okresie rozliczeniowym 1% podatku. Dobrze jeżeli cały proces zajmie maksymalnie 1-3 dni i odbędzie się najlepiej bez konieczności osobistej wizyty w siedzibie organizacji. Dzięki temu jest szansa, że potencjalni darczyńcy w odpowiednim czasie dowiedzą się, że mogą wesprzeć w danym okresie rozliczeniowym odpowiednią osobę.

 

OPINIE INNYCH OSÓB

Cenną praktyką podczas wyboru organizacji na miarę naszych potrzeb okazuje się porównanie opinii osób, które już korzystają z fundacji czy stowarzyszenia. Najlepszym źródłem informacji są oczywiście znajomi lub rodzina ale równie pomocne są komentarze w wizytówkach google, na forach internetowych czy recenzje na facebooku. Pozytywny feedback oprócz udanej współpracy niesie za sobą dodatkowe
atuty – darczyńcy znacznie chętniej przekazują pieniądze na cele organizacji, która nie jest związana z żadnymi, niewyjaśnionymi skandalami.

 

DOŚWIADCZENIE I FORMY WSPARCIA

Wybierając najlepszą Fundację/Stowarzyszenie dla siebie dobrze jest wiedzieć od ilu lat wspiera swoich Podopiecznych oraz ile osób zrzesza. Okazuje się, że nierzadko w bardzo dużych organizacjach Podopieczny może czuć się niedostatecznie zaopiekowany. To ma znaczący wpływ na przebieg współpracy, terminowość wypłat, łatwość kontaktu z przedstawicielami
i poczucie, że jest się w dobrych rękach. Sporym atutem jest również dodatkowe wsparcie skierowane do Podopiecznych: możliwość skorzystania z darmowej rehabilitacji, opieki, bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych czy projektów.

 

IMIENNE SUBKONTO I PROWIZJE

Możliwość założenia imiennego subkonta, dedykowanego konkretnej osobie, wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jeżeli organizacja nie daje takiej szansy i dysponuje wyłącznie kontem statutowym, wspólnym dla wszystkich Podopiecznych, przekazanie pieniędzy zależne jest od dobrej woli zarządu. Korzystając z indywidualnego subkonta można gromadzić
i wykorzystywać zebrane pieniądze zgodnie z własnymi potrzebami i na miarę swoich możliwości
. Z kolei w Regulaminie Fundacji/Stowarzyszenia znajdziemy istotne informacje na temat ewentualnych opłat za prowadzenie subkonta oraz prowizji pobieranych od darowizn. Warto mieć na uwadze, że organizacje różnią się od siebie pod względem polityki pobierania opłat.

 

ZAGRANICZNE DAROWIZNY I WYDATKI

Wielu pacjentów korzysta z usług medycznych w wyspecjalizowanych ośrodkach poza granicami naszego kraju. Dobrze jeżeli organizacja do której chcemy należeć umożliwia rozliczanie zagranicznych faktur oraz otwiera możliwość zbierania zagranicznych wpłat i darowizn na leczenie i rehabilitację.

 

DOSTĘP DO SUBKONTA

Sporym ułatwieniem jest również ciągły dostęp do subkonta za pośrednictwem mobilnego internetu czy domowego laptopa. To rozwiązanie przypadnie do gustu wszystkim, którzy chcą śledzić aktualne saldo i mieć wgląd we wszystkie dotychczasowe transakcje. Pozwoli też planować przyszłe wydatki jak również analizować dotychczas podjęte działania
w celu zebrania funduszy na leczenie.

 

POMOC W ZBIERANIU PIENIĘDZY

Istnieje wiele trafnych rozwiązań ułatwiających gromadzenie pieniędzy na subkoncie w celu finansowania leczenia
i rehabilitacji. Bardzo dobrze jeżeli organizacja pomaga swoim Podopiecznym dotrzeć do jak największej ilości darczyńców m.in.: prowadzi zbiórki, projektuje i udostępnia ulotki, pośredniczy w zakładaniu zbiórek na portalach zewnętrznych, przygotowuje oraz publikuje artykuły i posty w mediach społecznościowych. Gotowe rozwiązania są ważne szczególnie kiedy brakuje czasu na zajęcie się tego rodzaju kwestiami.

 

KONIECZNOŚĆ ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O DOCHODACH

Chociaż oświadczenie o dochodach składane jest zwykle w celach czysto informacyjnych nie każdy przepada za szczegółowym wyliczaniem swojego budżetu domowego i informowaniem o wysokości rodzinnych zarobków. Na szczęście wymóg związany z koniecznością złożenia takiego oświadczenia nie dotyczy wszystkich organizacji i można tego uniknąć
w trakcie procesu zakładania subkonta.

 

KSIĘGOWANIE I TERMINOWOŚĆ WYPŁAT

Jedną z kluczowych kwestii we współpracy z Fundacją/Stowarzyszeniem jest systematyczność wypłat. Przed założeniem subkonta warto dopytać ile czasu faktycznie zajmuje refundacja poniesionych kosztów i jak często odbywa się księgowanie darowizn. Najlepiej jeżeli cały proces zamyka się w ciągu 1 tygodnia. To zapewnia płynność finansową i możliwość stałego wsparcia budżetu domowego, szczególnie gdy koszty leczenia i rehabilitacji stawiają spore wyzwania.

 

DEZAKTYWACJA SUBKONT

Zgodnie z zasadami obowiązujących w niektórych organizacjach, jeżeli w określonym terminie nie zostaną odnotowane żadne wpływy na subkoncie, może dojść do jego automatycznej dezaktualizacji. Czasami, aby subkonto pozostało aktywne, należy zgromadzić określoną ilość pieniędzy pochodzących z darowizn lub wykorzystać konkretną sumę w ściśle określonym czasie. Na szczęście wiele Stowarzyszeń/Fundacji nie stosuje podobnych praktyk i warto upewnić się jak to wygląda w momencie podejmowania decyzji o zakładaniu subkonta.

 

KONTAKT I ZROZUMIENIE

Aby współpraca związana z korzystaniem z subkonta przebiegała łatwo i bezproblemowo, niezbędny jest szybki i skuteczny kontakt. Najlepiej jeżeli jest on możliwy za pośrednictwem kilku kanałów takich jak m.in.: telefon, e-mail, messenger, panel subkont, WhatsApp lub bezpośrednia rozmowa w biurze organizacji. Warto dowiedzieć się czy siedziba Stowarzyszenia/Fundacji jest czynna codziennie czy wyłącznie w wybrane dni oraz w jakich godzinach organizacja przyjmuje swoich Podopiecznych. Jest jeszcze jeden, dodatkowy element, który okazuje się być niezwykle ważny. Mowa tu o empatii, możliwości rozmowy, wsłuchania się w potrzeby Podopiecznych oraz ich rodzin. Tak wyjątkowe podejście wyróżnia niewielki odsetek organizacji.

 

Zobacz jak założyć subkonto i zbieraj pieniądze na leczenie i rehabilitację.


Chcesz poznać jak działamy, chcesz poczuć, że jesteś w dobrych rękach?

Skontaktuj się z nami!  Dołożymy wszelkich starań aby zapewnić Ci profesjonalną opiekę!

 

 

 

 

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory