Leki nierefundowane: Walka z rakiem

7 maja 2019 - 11:06, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Walczymy z rakiem- Leki nierefundowane

 

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że można zwiększyć szansę chorego na pokonanie nowotworu, ale szansą tą jest podanie leku nierefundowanego.

Niestety ponad połowa leków onkologicznych, które zalecają towarzystwa naukowe w najczęstszych rodzajach nowotworów nie jest refundowana. Dostęp do leków jest trudny. A pacjent mimo, że lek może kupić za granicą, nie ma możliwości przyjęcia go w naszych szpitalach. Jednak zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta chory ma prawo do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Jak walczyć o lek dla siebie albo bliskiej osoby?

Leki onkologiczne- bo o nich dziś mowa w artykule- są substancjami o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym. Stosuje się je, aby zmniejszyć guz, bądź zasięg choroby, dzięki czemu rosną szanse na wyleczenie. Leki te uzupełniają leczenie po zabiegu chirurgicznym, zwiększając przy tym jego skuteczność. Przedłużają życie pacjenta, jeśli nie jest możliwe jego wyleczenie. 

Na przełomie ostatnich kilkunastu lat zarejestrowano około stu nowych, skutecznych leków do walki z nowotworem. Są również prognozy na kolejne przełomowe metody walki z rakiem. Dlaczego więc w Polsce tak trudno jest pokonać nowotwór?

Polscy pacjenci zmagający się z chorobą nie mają dostępu do wszystkich sprawdzonych leków onkologicznych, których potrzebują. Niedostępne są przede wszystkim nowoczesne i kosztowne leki, których cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za miesięczną kurację. Niektóre instytucje ograniczają dostęp do leków i wprowadzają bariery, które nie mają żadnego medycznego uzasadnienia.

 

Możemy pomóc! Diagnoza nie jest wyrokiem!

 

Wspólnie z naszymi Podopiecznymi walczymy o dostępność leków. Główny problem to niestety biurokracja. Często mimo, iż lekarz prowadzący zaleca kurację lekiem nierefundowanym- szpital odmawia jego podania. Warto też wiedzieć, że osoba chora, bądź jej rodzina nie może kupić takiego leku w Polsce samodzielnie. Możemy natomiast przekazać darowiznę z subkonta osoby chorej szpitalowi, by właśnie dla niej kupiła zalecony lek. Pacjent musi być jednak naszym Podopiecznym, a szpital wyrazić zgodę na podanie leku. Aby dołączyć do grona osób, które wspieramy wystarczy wypełnić i dostarczyć do nas dokumenty. Pomożemy we wszystkich formalnościach! 

Subkonto jest zupełnie darmowe. Otwiera wiele możliwości i pomaga rozwiązać problemy finansowe, które często wiążą się z leczeniem. Nieważne gdzie mieszkasz- działamy na terenie całej Polski i pomogliśmy już wielu osobom!

 

Czekamy na telefon, razem będziemy walczyć z rakiem!

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory