Nie daj się rakowi – walcz o zdrowie!

4 października 2020 - 8:37, by , in Blog, Comments off

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na konieczność regularnych badań profilaktycznych oraz zdrowego stylu życia. Nowotwory wcześnie wykryte mogą być całkowicie wyleczalne.  Dlatego ważne jest, aby obserwować swoje ciało, a w przypadku niepokojących objawów niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Zadbaj o siebie! –  Kodeks walki z rakiem

Na raka może zachorować każdy. Jednak niektórzy poprzez styl swojego życia zwiększają ryzyko zachorowania. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić swoje nawyki. Zacznij już teraz! Sprawdź jakie to proste – zapoznaj się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem:

Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci. Najbardziej szkodliwe są papierosy. Ich palenie może powodować przede wszystkim raka płuc, gardła, trzustki, jamy ustnej, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, białaczkę oraz szyjki macicy. Dlatego rzucenie palenia jest skuteczną metodą na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu. Wdychanie dymu tytoniowego wpływa negatywnie na zdrowie, może powodować wiele chorób, między innymi raka. Gdy palacz oddycha zadymionym powietrzem, ryzyko wystąpienie nowotworu oraz innych chorób wzrasta.  Dlatego ważne jest, aby tworzyć środowisko wolne od skutków palenia papierosów.

Utrzymuj prawidłową masę ciała. Po paleniu otyłość jest najważniejszym czynnikiem, zwiększającym ryzyko nowotworu złośliwego. Ryzyko to wzrasta wraz ze wzrostem ilości tłuszczu w organizmie. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest, aby nie dopuścić do nadwagi. 

Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco. Ruch zapobiega nadmiernej masie ciała, a więc obniża ryzyko chorób związanych z otyłością lub nadwagą. Każda forma aktywności sprzyja zdrowiu. Według badań systematyczne ćwiczenia chronią przed nowotworami piersi, jelita grubego, niektóre badania wskazują ponadto raka wątroby, płuc, nerki, prostaty, żołądka.

Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Wzbogać swoją dietę o: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste. Ponadto ogranicz produkty wysokokaloryczne, spożycie żywności z dużą zawartością soli. Unikaj napojów słodzonych, przetworzonego mięsa.

Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. Spożywanie alkoholu może być przyczyną nowotworów gardła, jamy ustnej, krtani, przełyku, jelita grubego, piersi, wątroby. Im więcej pijesz alkoholu tym ryzyko zachorowania jest większe. 

Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium. Coraz częściej wystawiamy się na promieniowanie ultrafioletowe, co w konsekwencji przyczynia się do wzrostu zachorowań na czerniaka oraz inne nowotwory skóry.

Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Substancje chemiczne, z którymi mamy do czynienia w pracy mogą wpływać na zachorowalność na nowotwory. Dlatego tak ważne jest stosowanie przepisów odnośnie szkodliwych substancji rakotwórczych oraz kontrola ich przestrzegania.

Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu. Radon można spotkać w większości gleb. Jest trudny do wykrycia, ponieważ nie wydziela zapachu i jest bezbarwny. Jedynie możemy wykryć go poprzez mierzenie promieniowania,. Może się przedostać do wnętrz domów mieszkalnych i budynków.

Kobiety powinny pamiętać o tym, że:

  • karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią. Badania potwierdzają, że dłuższe karmienie przyczynia się do niższego ryzyka zachorowania na raka piersi (przed i po menopauzie).
  • hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Ogranicz jej stosowanie. Stanowi ona typ leczenia w okresie menopauzy. Badania wykazały, że stosowanie HTZ może przyczynić się do zwiększenia ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz udaru. Dlatego też uważa się, że powinna być stosowna jedynie w przypadku krótkoterminowej terapii, która łagodzi dolegliwości menopauzy.

Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt). Infekcja bakteryjna lub wirusowa przyczynia się nawet do 12-25% złośliwych nowotworów. Ryzyko jest zwiększone w przypacku raka macicy, głowy, szyi, żołądka, wątroby i niekrówych nowotworów układu krwiotwórczego. 

Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet). Niektóre nowotwory mogą zostać wykryte zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby. Wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie. Dlatego warto się badać!

 

Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji oferuje pomoc również osobom chorym na nowotwory. Udostępniamy subkonto, na którym możesz zbierać pieniądze z 1% podatku, darowizn, zbiórek. Zobacz jak w prosty sposób założyć subkonto.

About author:

Comments are closed here.

Napisz do nas!