Podatek od darowizny – czy zawsze trzeba go płacić?

1 sierpnia 2021 - 9:29, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Darowizna to pieniądze lub rzeczy, których jesteśmy właścicielami i przekazujemy komuś innemu, nie oczekując nic w zamian.  Niestety z pojęciem tym związany jest również termin podatku. Ale czy zawsze? Z artykułu dowiesz się kto musi go płacić oraz czy zawsze jest to konieczne? Czy osoba chora, z niepełnoprawnością musi płacić podatek od darowizn? Poznaj najważniejsze informacje odnośnie darowizn.

Kto płaci podatek od darowizny? Grupy podatkowe.

Podatek od darowizny płaci obdarowany. Wysokość podatku, ale także kwota wolna od podatku jest uzależniona od grupy podatkowej, do której należy obdarowany. Jest to uzależnione od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa pomiędzy obdarowanym a darczyńcą.

Do I grupy podatkowej zalicza się:

  • małżonków,            
  • zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
  • wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.),
  • pasierba,
  • zięcia/ synową,
  • rodzeństwo,
  • ojczyma, macochę, teściów.

W II grupie podatkowej znajdują się:

  • zstępni rodzeństwa (np. bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki),
  • rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa (np. bratowa) i rodzeństwo małżonków (np. siostra męża), małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

III grupa podatkowa to wszystkie pozostałe osoby.

Ile wynosi podatek od darowizny?

Wysokość podatku jest uzależniona od kwoty darowizny. Kwota wolna od podatku jest różna w zależności od grupy podatkowej:

  • I grupa: 9 637 zł;
  • II grupa: 7 276 zł;
  • III grupa: 4 902 zł.

Jest to suma otrzymanych darowizn od jednej osoby w ciągu 5 lat.

Jeżeli darowizna przekroczy powyższe kwoty podatek wyniesie:

  • 12% od wartości darowizny przekraczającej kwotę wolną – jeżeli wartość darowizny przekracza kwotę wolną nie więcej niż o 10 278 zł;
  • 16% od wartości przekraczającej kwotę wolną o więcej niż 10 278 zł;
  • 20% od wartości przekraczającej kwotę wolną o więcej niż 20 556 zł.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od darowizny?

Podatek od darowizny nie zawsze jest koniecznością. Tak jak już wspominaliśmy są kwoty wolne od podatku, które się sumują w ciągu 5 lat od jednej osoby. Jeżeli w tym czasie ta sama osoba udzieli darowizny wyższej od tej kwoty wówczas obdarowany musi rozliczyć się w urzędzie. 

Zwolnienie dotyczy również najbliższej rodziny: małżonka, rodziców, teściów, dzieci. Mają oni możliwość całkowitego zwolnienia od podatku, po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny należy zgłosić prawa majątkowe lub nabyte rzeczy do urzędu skarbowego. Jeżeli darowiznę stanowiły pieniądze dodatkowo należy udokumentować ich przekazanie na rachunek bankowy obdarowanego. 

Podatek od darowizny dla osoby z niepełnosprawnością

Osoby chore i z niepełnosprawnością zbierają pieniądze na leczenie i rehabilitację, nie tylko od najbliższych, ale również od obcych ludzi. Płacenie podatku od darowizn niestety mogłoby okazać się bardzo kosztowne. Zatem jak uniknąć w takim przypadku płacenia podatku? Czy jest to w ogóle możliwe? Spieszymy z odpowiedzią. Jak najbardziej istnieje taka możliwość, a daje ją przynależność do organizacji pozarządowej.

W Opolskim Stowarzyszeniu Rehabilitacji zapewniamy możliwość założenia imiennego subkonta, które gwarantuje bezpłatną zbiórkę darowizn. Wówczas otrzymując darowiznę na cele związane z leczeniem i rehabilitację nie musisz martwić się płaceniem podatku, a całość kwoty zostanie zaksięgowana na Twoim subkoncie. Nie pobieramy żadnej prowizji od darowizn! Oczywiście oprócz darowizn oferujemy jeszcze inne formy wsparcia: 1% podatku, zbiórka publiczna, zbiórka na portalu siepomaga.pl, zbiórka na ubrania do oddania.

Zobacz jak założyć subkonto i zbierać darowizny bez konieczności płacenia podatku. 


Wiemy jak POMAGAĆ! Skontaktuj się z nami:

tel. 77 556 03 35, 606 922 587, mail:  info@rehabilitacjaopole.pl 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory