Rak skóry – profilaktyka

1 lipca 2021 - 8:25, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Wakacje i letnia pora zachęca nas do częstego spędzania czasu na zewnątrz. Pojawia się słońce – upragnione i wyczekiwane całą zimę. Promieniowanie słoneczne jest bogactwem witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Jednak niezwykle ważne jest rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, gdyż nadmierne, złe korzystanie może mieć negatywne skutki i powodować rozwój raka skóry. Sprawdź co zrobić, aby ustrzec się takiej sytuacji.

Należy pamiętać, że całkowite uniknięcie promieniowania słonecznego jest niemożliwe, a wręcz niewskazane. 90% witaminy D3 powinno zostać wytworzone w sposób naturalny, czyli poprzez promienie UVB. Pełna ochrona przeciwsłoneczna może przyczynić się do niedoboru witaminy D, co z kolei może skutkować wieloma niezależnymi chorobami, np. nadciśnienie, choroby sercowo-naczynowe, autoimmunologiczne. Dlatego należy zrównoważyć ochronę oraz ekspozycję na słońce i dzięki temu zmniejszyć braki witaminowe w organizmie.

Rak skóry – profilaktyka, ochrona skóry

Poznaj kilka zasad, które uchronią cię przed rakiem skóry. 

  • Używaj kremów z filtrem każdego dnia. Minimalny filtr to SPF30, a gdy planujesz spędzić czas na słońcu najlepiej skorzystać z filtra SPF50. Używaj filtrów nawet jak jest pochmurny dzień lub nie planujesz spędzić czasu na zewnątrz. Smaruj wszystkie odsłonięte miejsca, nie zapominaj o uszach oraz przestrzeniach między palcami.
  • Pozostań w cieniu wtedy kiedy możesz, najlepiej w godzinach między 10:00 a 14:00, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Niewskazane jest wtedy opalanie.
  • Noś nakrycie głowy. Chroni ono dodatkowo przed udarem słonecznym. Przeczytaj jak rozpoznać udar słoneczny i jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku.
  • Nie korzystaj z solarium. 
  • Regularnie się badaj – raz w roku umów się do dermatologa, aby obejrzał twoje ciało.
  • Obserwuj się – przynajmniej raz w miesiącu samodzielnie oglądaj swoje ciało, zwróć uwagę na wszelkie pieprzyki, znamiona, przebarwienia.

Źródło: https://www.raknroll.pl/

 

Rak skóry – czynniki ryzyka

Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu. W tych przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę. Do czynników można zaliczyć:

  • jasna karnacja;
  • rude włosy;
  • dużo pieprzyków na ciele;
  • poparzenia słoneczne;
  • przypadki raka skóry w rodzinie;
  • brak ochrony przeciwsłonecznej.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jak już wspominaliśmy bardzo ważne jest, aby samemu sprawdzać swoje ciało. Na niektóre zmiany powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Są to znamiona, pieprzyki, które zmieniają swój kształt lub kolor. Zmiany związanie z powiększaniem, krwawieniem, łuszczeniem oraz te o nieregularnym brzegu również powinny cię zaniepokoić. 

Przyjęta została klasyfikacja ABCDE, która przedstawia zmiany, z którymi koniecznie i niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

A – asymetria, nierównomiernie “rozlane” znamię, np. w jedną stronę,
B – brzegi nierówne, postrzępione, posiadające zgrubienia,
C – czerwony lub czarny, miejscowo napigmentowany, niejednolity kolor,
D – duży rozmiar, powyżej 0,5 cm,
E – ewolucja, uwypuklenie, postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Pamiętaj, że czas ma tu znaczenie, rak skóry, który został wykryty we wczesnym stadium w dużej mierze jest uleczalny. 

Co zrobić, gdy zauważysz zmiany skórne, które postępują?

Gdy zauważysz niepokojące zmiany jak najszybciej udaj się do dermatologa lub chirurga onkologa. Lekarz dokładnie zbada wszelkie zmiany za pomocą dermatoskopu – specjalistycznego urządzenia, dzięki któremu dokładnie oceni stan skóry. Po badaniu podejmie decyzje czy zmianę należy wyciąć w całości, wykonać biopsję czy obserwować.

Wsparcie dla osób chorujących na raka skóry

W Opolskiem Stowarzyszeniu Rehabilitacji wspieramy osoby z różnymi chorobami, również z nowotworami. Zakładając subkonto masz możliwość zbiórki 1% podatku i darowizn. Dowiedz się więcej.

Wiemy jak POMAGAĆ! Skontaktuj się z nami:

tel. 77 556 03 35, 606 922 587  info@rehabilitacjaopole.pl

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory