Profesor Vaclav Vojta opracował wzorzec prawidłowego poruszania się. Przez wiele lat obserwował w jaki sposób poruszały się dzieci z porażeniem mózgowym. Doszedł do wniosku, że wszystkie dzieci przemieszczają się podobnie, w charakterystyczny sposób. Słusznie zauważył, że ruchem ciała kierują odpowiednie prawidłowości, zatem opracował wzorzec poruszania się dziecka. Stwierdził, że wszystkie części ciała tworzą jeden wspólny schemat, i że istnieją różne miejsca na ciele, które odpowiednio stymulowane powodują określone reakcje. Spostrzegł, że problem dzieci z porażeniem mózgowym nie leży w słabszych mięśniach, a w uszkodzeniu centralnego układu nerwowego.
Metoda Vojty jest bezbolesna. Dzieci jednak niestety często płaczą podczas rehabilitacji, co z pewnością dla rodziców jest trudne. Płacz jednak bierze się stąd, że ćwiczenia dzieją się poza wolą dziecka i zostaje w nich użyty odpowiedni opór, zatem właśnie w ten sposób niemowlęta wyrażają swoją dezaprobatę. Ważne, by podczas sesji zapewniać dziecko, że jest bezpieczne i nic złego się nie dzieje. Ta sytuacja powoduje czasem złe zrozumienie terapii Vojty u osób, które nie miały wcześniej z nią styczności. Udowodniono jednak naukowo, że Vojta daje świetne efekty terapeutyczne!
Po odpowiedniej stymulacji punktów nerwowych, dziecko nauczy się wykonywać ruch, którego wcześniej nie byłoby w stanie wykonać ze względu na zaburzone napięcie mięśniowe. Aby osiągnąć najlepsze wyniki- fizjoterapeuta zaleci stosowanie terapii w domu i pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Stosujmy się zawsze do zaleceń specjalisty i uważnie obserwujmy jakie ruchy wykonuje.
Wspomnianą terapię można stosować u osób w każdym wieku. Aby terapia była skuteczna, powinna być wykonywana kilka razy w tygodniu. Intensywność ćwiczeń i dokładne określenie czasu trwania terapii sporządza terapeuta po odbytej wizycie u lekarza. Terapeuta tworzy indywidualny program i określa cele terapii wspólnie z pacjentem bądź opiekunami. Następnie program leczenia jest weryfikowany w regularnych odstępach czasu, zgodnie z postępem w leczeniu.
Jakie są wskazania do stosowania metody Vojty?
Rehabilitacja metodą Vojty opiera się na wywoływaniu odruchów: przez nacisk na określone punkty ciała wywołuje się takie odruchy, jakie występują w normalnym motorycznym rozwoju. Dodatkowo regularne ćwiczenia poprawią przepływ krwi i pogłębią oddech. Organizm szybciej będzie usuwać produkty przemiany materii i poprawi się napięcie mięśni w całym ciele.
Wybierając fizjoterapeutę warto zapytać czy stosuje opisywaną dziś metodę, a jeśli tak- to czy posiada certyfikat.
Komentarz zamknięty.