Rehabilitacja metodą vojty – na czym polega ten typ fizjoterapii.

1 lipca 2019 - 13:07, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Czym jest rehabilitacja metodą Vojty? Najprościej pisząc to odpowiednie uciskanie punktów na ciele, dzięki czemu pobudzamy mięśnie do prawidłowej pracy. To uruchomienie pozytywnych wzorców ruchowych. Metoda Vaclava Vojty daje świetne efekty, jeśli więc jest taka potrzeba warto się na nią zdecydować.

Profesor Vaclav Vojta opracował wzorzec prawidłowego poruszania się. Przez wiele lat obserwował w jaki sposób poruszały się dzieci z porażeniem mózgowym. Doszedł do wniosku, że wszystkie dzieci przemieszczają się podobnie, w charakterystyczny sposób. Słusznie zauważył, że ruchem ciała kierują odpowiednie prawidłowości, zatem opracował wzorzec poruszania się dziecka. Stwierdził, że wszystkie części ciała tworzą jeden wspólny schemat, i że istnieją różne miejsca na ciele, które odpowiednio stymulowane powodują określone reakcje. Spostrzegł, że problem dzieci z porażeniem mózgowym nie leży w słabszych mięśniach, a w uszkodzeniu centralnego układu nerwowego.

Metoda  Vojty jest bezbolesna. Dzieci jednak niestety często płaczą podczas rehabilitacji, co z pewnością dla rodziców jest trudne. Płacz jednak bierze się stąd, że ćwiczenia dzieją się poza wolą dziecka i zostaje w nich użyty odpowiedni opór, zatem właśnie w ten sposób niemowlęta wyrażają swoją dezaprobatę. Ważne, by podczas sesji zapewniać dziecko, że jest bezpieczne i nic złego się nie dzieje. Ta sytuacja powoduje czasem złe zrozumienie terapii Vojty u osób, które nie miały wcześniej z nią styczności. Udowodniono jednak naukowo, że Vojta daje  świetne efekty terapeutyczne!

Po odpowiedniej stymulacji punktów nerwowych, dziecko nauczy się wykonywać ruch, którego wcześniej nie byłoby w stanie wykonać ze względu na zaburzone napięcie mięśniowe. Aby osiągnąć najlepsze wyniki- fizjoterapeuta zaleci stosowanie terapii w domu i pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Stosujmy się zawsze do zaleceń specjalisty i uważnie obserwujmy jakie ruchy wykonuje. 

Terapia Vojty dla każdego

Wspomnianą terapię można stosować u osób w każdym wieku. Aby terapia była skuteczna, powinna być wykonywana kilka razy w tygodniu. Intensywność ćwiczeń i dokładne określenie czasu trwania terapii sporządza terapeuta po odbytej wizycie u lekarza. Terapeuta tworzy indywidualny program i określa cele terapii wspólnie z pacjentem bądź opiekunami. Następnie program leczenia jest weryfikowany w regularnych odstępach czasu, zgodnie z postępem w leczeniu.

Jakie są wskazania do stosowania metody Vojty?

  • Zaburzenia neurologiczne:
    • choroby mięśni
    • stwardnienie rozsiane
    • porażenia obwodowe
    • hemipareza/udar
    • po uszkodzeniu rdzenia kręgowego
  • Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa (np.: skolioza)
  • Ograniczenia stawowe (np.: spowodowane bólem, przykurczami)
  • Stany bólowe po uszkodzeniu krążka międzykręgowego, rwie kulszowej.

Rehabilitacja metodą Vojty opiera się na wywoływaniu odruchów: przez nacisk na określone punkty ciała wywołuje się takie odruchy, jakie występują w normalnym motorycznym rozwoju. Dodatkowo regularne ćwiczenia poprawią przepływ krwi i pogłębią oddech. Organizm szybciej będzie usuwać produkty przemiany materii i poprawi się napięcie mięśni w całym ciele. 

Wybierając fizjoterapeutę warto zapytać czy stosuje opisywaną dziś metodę, a jeśli tak- to czy posiada certyfikat. 

 

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory