Rehabilitacja po udarze mózgu – objawy, opieka i leczenie osób po udarze.

27 sierpnia 2019 - 7:36, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Niestety każdego roku w Polsce udaru doznaje ponad 60 tysięcy osób. Przy życiu zostaje corocznie około 40 tysięcy Polek i Polaków, a spośród nich 50-70% wymaga ciągłego leczenia. Odpowiednia rehabilitacja po udarze jest kluczem do powrotu do samodzielności. W Opolu współpracujemy ze specjalistami, którzy zapewniają opiekę neurologopedyczną i psychologiczną.

Powikłania po udarze mózgu występują u 40-96% pacjentów. Mogą pojawić się one już podczas pobytu w szpitalu, jednak niekoniecznie. Problemy mogą pojawić się również podczas opieki domowej i wiele miesięcy po udarze. Niektóre z tych powikłań są niestety groźne dla życia, zwłaszcza zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich czy ponowny udar.

Choroba dotyka nie tylko pacjentów, ale również ich rodziny i przyjaciół. Nowe metody rehabilitacji, odpowiednie leki i wsparcie bliskich to najlepsza forma walki z udarem.

Jak objawia się udar mózgu?

Objawy udaru zależą od tego, jaka część mózgu została uszkodzona. Należy zwrócić uwagę  na:

  • osłabienie mięśni twarzy,  np. opadnięcie kącika ust po jednej stronie;
  • osłabienie (niedowład) kończyny górnej lub dolnej, albo i górnej i dolnej po tej samej stronie ciała 
  • zaburzenia widzenia, takie jak podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia, a nawet całkowitą utratę widzenia (najczęściej w jednym oku);
  • osłabienie mięśni języka i gardła,  trudności w połykaniu i mówieniu; chory może się krztusić podczas jedzenia, mowa staje się niewyraźna i trudna do zrozumienia;
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów– ruchy chorego stają się niezgrabne, potyka się, upuszcza przedmioty, ma trudności w ubieraniu się;
  • nagły, bardzo silny ból głowy– zwłaszcza w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego;
  • zaburzenia lub utrata przytomności– rozległy udar (znacznej części lub szczególnie ważnych części mózgu) może sprawić, że chory staje się senny, trudno go rozbudzić, mówi nieskładnie, nie wie, gdzie się znajduje i co się z nim dzieje, lub całkowicie traci przytomność.

Bardzo ważna jest szybka reakcja i diagnoza. Wdrożenie leczenia w ciągu 90 minut od pierwszych objawów udaru daje szansę na pełne odzyskanie sprawności u jednego na czterech chorych.

Jeśli pacjent do 4,5 godziny zgłosi się do szpitala od wystąpienia pierwszych objawów udaru – ma szansę otrzymać leczenie, tzw. trombolityczne, które rozpuści skrzeplinę zamykającą naczynie i sprawi, że krew dotrze szybciej do miejsca, które jest niedotlenione. Dzięki temu pacjent jest mniej narażony na zgon i ma dużo większe szanse na odzyskanie sprawności.

Przeprowadź obserwację, która pomoże podjąć Ci decyzję o wezwaniu karetki. Zrób szybki test:

  • Uśmiechnij się. Przy udarze wystąpi asymetria twarzy: jeden kącik ust może opadać.
  • Unieś obie ręce. Jedna z nich nie będzie nadążać za drugą.
  • Powtórz proste zdanie. Zaburzenia mowy, słowa niewyraźne, wypowiadane bełkotliwie i utrudniony kontakt z otoczeniem mogą świadczyć o udarze.

Podczas oczekiwania na przyjazd karetki- chorego należy ułożyć bezpiecznie i nie podawać mu jedzenia ani picia.

Opieka i rehabilitacja  po udarze mózgu

W pierwszych dniach po udarze ocenia się jego skutki. Wprowadza się bierne ćwiczenia.  Rodzina musi się nauczyć jak pracować z chorym, jak z nim ćwiczyć, jak może mu pomagać w nowej rzeczywistości i jak może się z nim komunikować. Odpowiednio dobrana rehabilitacja jest niezwykle istotna, gdyż realnie zwiększa szansę na ograniczenie szkód jakie wyrządził udar. Wybór techniki jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego problemów funkcjonalnych.

Bardzo ważna jest nie tylko praca z ciałem chorego, ale także psychoterapia indywidualna, nauka mowy u osób z afazją, rehabilitacja socjalna. Ćwiczenia logopedyczne polegają głównie na nawiązaniu kontaktu z chorym poprzez gesty, obrazki i pokazywanie przedmiotów. Pomagamy choremu poprzez utrzymywanie z nim kontaktu. Nie można zostawiać go samotnie siedzącego w kącie pokoju. 

 

Obecnie prowadzimy projekty, które pomagają rodzinom w opiece nad osobą niesamodzielną. Jeśli potrzebujesz wsparcia– możesz wypełnić formularz zgłoszeniowy. 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory