Światowy dzień chorob reumatycznych – choroby reumatyczne objawy i leczenie.

12 października 2019 - 5:41, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Choroby reumatyczne dotykają coraz większą liczbę osób. Reumatyzm dotyka osoby w każdym wieku. W momencie gdy pojawia się zmęczenie i przewlekły ból- nie lekceważ tych oznak.  12 października obchodzimy Światowy Dzień Chorób Reumatycznych- i tym samym zwiększamy świadomość. 

 

Choroby reumatyczne to nie tylko „reumatyzm” kojarzony powszechnie ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Wśród chorób reumatycznych wyróżnia się także układowe choroby zapalne obejmujące cały organizm. Obecnie reumatyzm dotyka ponad 10 milionów Polaków! Choroba może pojawić się w każdym wieku, a nieleczona może prowadzić do niepełnosprawności. 

Reumatyzm to bardzo szerokie pojęcie, choroby są zróżnicowane. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, które  pozwoli zatrzymać postęp choroby oraz wpłynie na poprawę jakości życia. 

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić- bez względu na wiek, to:

  • bóle w stawach- najczęściej występują w godzinach porannych i w nocy
  • poranna sztywność stawów- jest bardzo uciążliwa i może utrzymywać się przez długi czas; zażycie odpowiednich leków przeciwzapalnych może ograniczyć tę dolegliwość;
  • problemy z wyprostowaniem stawu- chory ma trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, problemy z chwytaniem, przenoszeniem rzeczy
  • rumienie na twarzy
  • bóle mięśni

Wiedza na temat chorób reumatycznych wciąż jest w Polsce niewielka. Powszechnie krąży opinia, że choroby te dotyczą tylko osób starszych i związane są ze zmianami pogody. Niestety fakty są inne i młode osoby tak samo jak starsze są narażone na występowanie chorób reumatycznych. Mało aktywny tryb życia, ciągła praca przy biurku, komputerze mogą przyspieszyć wystąpienie reumatyzmu.

JAK PRZEBIEGA LECZENIE CHORÓB REUMATYCZNYCH?

Jeśli zauważymy pierwsze objawy jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Odpowiednia diagnoza i leczenie może ograniczyć dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu powinien zlecić badania w celu rozpoznania choroby reumatycznej oraz skierować do reumatologa.

Reumatolog może zlecić odpowiednie leki, a także rehabilitację. Bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie choroby, z którą mamy do czynienia. Reumatyzm to powszechne określenie, które skrywa za sobą ponad 200 schorzeń.

Wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji skutecznie przedłuży ruchomość stawów i wpłynie pozytywnie na samopoczucie chorego. W chorobach reumatycznych zaleca się kinezyterapię, kriokomory, elektroterapie.

Osoby, które bardzo mocno odczuwają ból reumatyczny,  mogą mieć problemy w obszarze zdrowia psychicznego, takie jak nieuzasadnione lęki, kłopoty ze snem, trudności w relacjach interpersonalnych, a w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.

JAK USTRZEC SIĘ CHORÓB REUMATYCZNYCH?

  1. Utrzymuj prawidłową masę ciała, aby nie obciążać stawów nadmiernie
  2. Pamiętaj o zbilansowanej diecie
  3. Uprawiaj sport, który jest dostosowany do Twojego wieku i kondycji
  4. Pamiętaj aby równomiernie rozkładać ciężary i prawidłowo je podnosić.
  5. Ubieraj się odpowiednio, zwłaszcza podczas chłodnych i deszczowych dni – istnieje teoria, że wilgoć sprzyja rozwojowi reumatyzmu
  6. Nie dopuszczaj do powikłań po niewyleczonych chorobach

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory