Światowy dzień wcześniaka

17 listopada 2019 - 1:44, przez , w aktualności, Komentarze wyłączone

17 listopada -Światowy dzień wcześniaka.

Niestety nie każda ciąża trwa książkowe dziewięć miesięcy. Co dziesiąte dziecko rodzi się za wcześnie- pojawia się wtedy maleńki rycerz, który od pierwszych chwil musi być objęty specjalną opieką.

Wcześniak- kim jest?

Wcześniaki to dzieci urodzone przed wyznaczonym terminem ciąży. Granicę wyznacza 37 tydzień ciąży- po tym terminie dziecko uważa się za donoszone. Dzieci, które urodzą się przed 37 tygodniem ciąży nazywamy wcześniakami. Wśród nich wyróżniamy trzy grupy:

  • bardzo skrajne wcześniactwo- to dzieci urodzone pomiędzy 22 a 28 tygodniem ciąży;
  • skrajne wcześniactwo- dzieci urodzone między 28, a 32 tygodniem ciąży;
  • późne wcześniactwo- dzieci, które przyszły na świat pomiędzy 32 a 37 tygodniem ciąży.

Zdecydowana większość wcześniaków należy do tej ostatniej grupy, jednak maleństwa, które urodziły się przed 32 oraz 28 tygodniem ciąży są narażone na wystąpienie negatywnych konsekwencji wcześniactwa. Noworodki te mają trzydziestokrotnie wyższe ryzyko śmierci, niż dzieci urodzone w terminie. Dla dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ryzyko to jest dwustukrotnie wyższe.

Często spotyka się z  opinią, według której lepiej urodzić dziecko w siódmym miesiącu niż w ósmym. Nie jest to prawdą dlatego, że każdy tydzień i każde dodatkowe 100 gram to zdecydowanie większe szanse przeżycia.

światowy dzień wcześniaka

Przyczyny przedwczesnego porodu

Przedwczesny poród może być spowodowany różnymi czynnikami. Wpływ na niego może mieć:

  • wiek matki,
  • stres,
  • natężenie pracy,
  • krótki odstęp od poprzedniej ciąży,
  • wady macicy,
  • złe umiejscowienie łożyska,
  • cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze
  • mięśniaki macicy.

Badania wykazują że kobiety, które same urodzone były przedwcześnie, są narażone na to, że ich ciąża również zakończy się szybciej. Dlatego bardzo ważne jest, by każda przyszła mama uważnie obserwowała swoje ciało. Pamiętaj, jeśli coś budzi Twój niepokój- skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie należy bagatelizować żadnych nieprawidłowości. 

Opieka nad wcześniakiem

Okres noworodkowy wcześniaków wygląda inaczej niż u dzieci urodzonych w terminie. Zakłada się, że trwa do momentu pełnej adaptacji układu oddechowego. Wcześnie urodzony maluch wymaga szczególnej opieki i ciągłej obserwacji przez cały czas, również po wyjściu ze szpitala. Bardzo ważną rolę odgrywają rodzice, którzy powinni zadbać o rehabilitację neurologiczną i oddechową, profilaktyczne badania i ocenę rozwoju. 

Jeśli urodzisz wcześniaka, Twoje maleństwo prawdopodobnie będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Będą się nim opiekować lekarze i wyspecjalizowany personel. Nie wahaj się zadawać pytań. Od lekarzy powinnaś móc się dowiedzieć, co jest potrzebne i jaki będzie plan opieki nad maluszkiem.

W pierwszych latach życia wcześniak jest szczególnie narażony na nieprawidłowości w działaniu ośrodkowego układu nerwowego. Może to skutkować dziecięcym porażeniem mózgowym, trudnościami z mówieniem i pisaniem, upośledzeniem.  Istotna jest obserwacja i szybka reakcja, jeśli zauważysz, że coś się dzieje.

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory