Turystyka na wózku inwalidzkim

14 czerwca 2019 - 6:45, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Miłość do gór jest niesamowita i wymagająca. Jeśli należysz do tych pasjonatów, którym szybciej zaczyna bić serce na widok wysokich szczytów, ale jednocześnie borykasz się z niepełnosprawnością- nie przekreślaj swoich marzeń! Niepełnosprawność nie może nas ograniczać.

 

– Góry mają w sobie coś magicznego, człowiek nie zje, nie dośpi, zmęczenie staje się ogromne, ale nie chce przestać iść dalej.  W górach liczy się tylko tu i teraz. Nikt niczego ode mnie nie chce, telefon nie dzwoni, a ja czuję, że z każdym metrem przekraczam granicę swoich możliwości. To przygoda, to wyzwanie dla każdego–  Angelika Chrapkiewicz-Gądek.


 

Turystyka osób zdrowych i tych z niepełnosprawnością nie rożni się właściwie niczym. Do wycieczki należy się po prostu przygotować. Nie są potrzebne specjalne kursy, by prowadzić wyprawy z osobami niepełnosprawnymi. Należy być jedynie osobą, która jest otwarta na innych ludzi. Do plecaka upychamy mnóstwo empatii, by jak najlepiej zrozumieć i dostosować wycieczkę  pod potrzeby naszych towarzyszy. Trzeba też przewidywać- góry potrafią zaskakiwać.

Szukając odpowiedniej trasy warto pytać i czytać. Skarbnicą wiedzy jest projekt “Razem na szczyt”, a prawdziwą inspiracją osoba cytowana wyżej- Angelika Chrapkiewicz-Gądek. To doskonałe dowody na to, że pozornie niemożliwe przy odrobinie wysiłku naprawdę jest do osiągnięcia! Angelice od 3 roku towarzyszy postępującą choroba – rdzeniowy zanik mięśni. Porusza się na wózku, ale to nie zatrzymuje jej w zdobywaniu kolejnych szczytów. Przy pomocy przyjaciół zdobyła między innymi  Mnicha, wspinała się na Rysy i Kilimandżaro!

 

Pierwsza podróż na wózku inwalidzkim

 

Jeśli nie byliśmy dotąd w górach dobrym pomysłem na początek będzie Szklarska Poręba. Miejscowość jest przystosowana do osób niepełnosprawnych- szerokie chodniki umożliwiają dostęp do większości lokali, a szlakami spokojnie dotrzemy na wodospad Szklarki lub do schroniska “Orle”. To piękne trasy bogate w leśne polany i bajeczne widoki na Góry Izerskie. 

Turystyka górska jest dla wszystkich. Szczyty są ogromne, ale wspólnymi siłami można swoje słabości i bariery pokonywać. Możemy przed wyprawą wspomóc ciało ćwiczeniami, skupić się na górnych partiach, na wzmocnieniu swojej stabilizacji. Zadbać o odpowiedni sprzęt i strój. Ciekawe porady odnośnie turystyki na wózku inwalidzkim można znaleźć na stronie e-tatry.

Zawsze masz wybór. Możesz siedzieć przed telewizorem i kolejny raz słuchać tych samych wiadomości. Możesz też zrobić coś dla siebie. Małymi krokami do celu! 

Marzenia się nie spełniają- marzenia się spełnia!

Zachęcamy, by zrobić ten pierwszy krok- każda podróż się od niego zaczyna. Zdobądź swój szczyt i przełam bariery 🙂 

Dodatkowo w turystycznych, uzdrowiskowych miejscowościach często mamy dostęp do basenów, saun, wód termalnych, siłowni, tężni solankowych. Warto to wykorzystać i wybrać się w takie miejsca. Nasze ciało się zregeneruje, a głowa odpocznie od problemów. Pełen relaks gwarantowany 🙂

Do zobaczenia na szlaku!

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory