U niektórych osób, zanim dojdzie do utrwalonych objawów neurologicznych udaru mózgu- występują objawy ostrzegawcze. Jest to tak zwany mały udar. Objawy małego udaru utrzymują się zwykle 15-60 minut, najdłużej 24 godziny i same ustępują całkowicie. Co piąty chory ma objawy ostrzegawcze zanim zachoruje na udar dokonany. Często chorzy cieszą się, że objawy ustąpiły i bagatelizują je, nie zdając sobie sprawy, że mogą one powrócić na stałe.
Najczęściej objawy ostrzegawcze to:
-ból głowy; nagły i silny, któremu mogą towarzyszyć wymioty, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości;
-nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienia połowy ciała;
-wykrzywienie twarzy po jednej stronie; szczególnie widoczne jest opuszczenie kącika ust;
-nagłe osłabienie kończyn jednej połowy ciała;
-nagłe zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa, utrata zdolności mówienia, trudności w zrozumieniu mowy);
-zaburzenia widzenia- charakterystyczne jest niedowidzenie na jedno oko lub dostrzeganie połowy pola widzenia (prawej lub lewej);
-nagłe zawroty głowy z towarzyszącymi, zaburzeniami w utrzymaniu równowagi, nagłymi upadkami, czasami z podwójnym widzeniem, kłopotami z orientacją i zaburzeniami świadomości.
Objawy małego udaru często poprzedzają wystąpienie trwałych objawów neurologicznych. U 10% chorych z małym udarem dochodzi do udaru dokonanego, w ciągu miesiąca, a u 20%- w ciągu roku. Jeżeli u chorego wystąpią takie przemijające objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż istnieje szansa szybkiego zastosowania leczenia i uniknięcia trwałego inwalidztwa.
Czynniki sprzyjające wystąpieniu udaru to na pewno: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu we krwi, palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu, oraz choroby serca. Współistnienie nawet kilku z wymienionych czynników ryzyka ogromnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Ogromnie ważną rolą jest więc profilaktyka i szybka reakcja na występujące objawy.
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Bazując na doświadczeniach naszych pacjentów chcemy zadbać o to, aby możliwie jak największa liczba osób zwróciła uwagę na swoje zdrowie, badała się regularnie i reagowała na wszelkie niepokojące symptomy. Niestety udar mózgu dotyka coraz młodsze osoby. Wśród naszych pacjentów są nawet trzydziestolatkowie, którzy muszą zmagać się z różnymi skutkami choroby. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę- na szali jest zdrowie i życie.
Dbaj o siebie.
Komentarz zamknięty.