Wyobraź sobie upalny dzień, żar lejący się z nieba, pot spływający po czole. Nagle czujesz się zmęczony, ból przeszywa Ci głowę, brakuje Ci sił, tętno przyspieszyło. Nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować. To może być udar słoneczny.
Najbardziej narażone na udar słoneczny są dzieci i osoby starsze. Jednak zwrócić należy również uwagę na sportowców, pracowników fizycznych oraz chorujących na cukrzycę. Jeśli ktoś spożywa alkohol i przebywa na słońcu- także jest w powyższej grupie ryzyka. Co powinno nas zaniepokoić i zwrócić naszą uwagę? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc choremu?
Osoba, która dostaje udaru słonecznego zaczyna się pocić, ma przyspieszony oddech, przyspieszone tętno. Temperatura ciała wyraźnie wzrasta, a twarz robi się czerwona. W późniejszym- cięższym etapie twarz mocno blednie. Chory odczuwa nudności, chwieje się i mówi niewyraźnie. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem i przykurcze mięśni.
Co robić, aby uniknąć udaru słonecznego? Przede wszystkim zrezygnuj z długotrwałego przebywania na słońcu, a jeśli już musisz na nim przebywać, załóż czapkę, osłoń kark. Pij dużo wody. Jeśli normalnie spożywasz 1,5l płynów- w upalne dni spokojnie możesz pić dwa razy tyle. Jeśli przebywając na słońcu przestaniesz odczuwać pragnienie, a zacznie Ci doskwierać ból głowy i osłabienie- bezwzględnie zacznij się schładzać. Odpowiednie będą zimne okłady, spryskiwanie się wodą, kompresy na głowę i kark. Schowaj się w cieniu, w przewiewnym miejscu, odpocznij.
Comments are closed here.