Udar Słoneczny objawy – co robić udzielając pierwszą pomoc?

9 lipca 2019 - 13:20, by , in Blog, Comments off

Udar słoneczny-  to sytuacja, w której nagrzany słońcem organizm nie potrafi już oddawać ciepła. Najczęściej ma miejsce, gdy głowa i kark są narażone na długotrwałe działanie słońca. Ryzyko udaru zwiększa się wraz z dużym wysiłkiem fizycznym. Jak zapobiegać i jak reagować, gdy zauważysz, że coś dzieje się nie tak?

 

UDAR SŁONECZNY- jak go rozpoznać?

Wyobraź sobie upalny dzień, żar lejący się z nieba, pot spływający po czole. Nagle czujesz się zmęczony, ból przeszywa Ci głowę, brakuje Ci sił, tętno przyspieszyło. Nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować. To może być udar słoneczny. 

Najbardziej narażone na udar słoneczny są dzieci i osoby starsze. Jednak zwrócić należy również uwagę na sportowców,  pracowników fizycznych oraz chorujących na cukrzycę. Jeśli ktoś spożywa alkohol i przebywa na słońcu- także jest w powyższej grupie ryzyka. Co powinno nas zaniepokoić i zwrócić naszą uwagę? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc choremu?

Osoba, która dostaje udaru słonecznego zaczyna się pocić, ma przyspieszony oddech, przyspieszone tętno. Temperatura ciała wyraźnie wzrasta, a twarz robi się czerwona. W późniejszym- cięższym etapie twarz mocno blednie. Chory odczuwa nudności, chwieje się i mówi niewyraźnie. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem i przykurcze mięśni. 

 

PIERWSZA POMOC

  1. Osobę z podejrzeniem udaru słonecznego należy przenieść w zacienione miejsce, ochłodzić głowę oraz klatkę piersiową.
  2. Nie wolno gwałtownie zmieniać temperatury ciała, by nie doprowadzić do szoku termicznego.
  3. Nie wkładaj chorego do zimnej wody, nie ochładzaj go kostkami lodu.
  4. Zmierz temperaturę ciała chorego – najlepiej co 10 minut. Kiedy obniży się do 38 stopni można przerwać schładzanie ciała.
  5. Jeśli chory jest przytomny, a jego głowa jest czerwona, układamy go w pozycji półleżącej.
  6. Jeżeli chory stracił przytomność (ale oddycha i ma wyczuwalne tętno), układamy go w pozycji bezpiecznej ustalonej na boku i wzywamy pogotowie ratunkowe. Jeśli natomiast nie oddycha, wzywamy pogotowie i przystępujemy do sztucznego oddychania i masażu serca.

 

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED UDAREM?

Co robić, aby uniknąć udaru słonecznego? Przede wszystkim zrezygnuj z długotrwałego przebywania na słońcu, a jeśli już musisz na nim przebywać, załóż czapkę, osłoń kark. Pij dużo wody. Jeśli normalnie spożywasz 1,5l płynów- w upalne dni spokojnie możesz pić dwa razy tyle. Jeśli przebywając na słońcu przestaniesz odczuwać pragnienie, a zacznie Ci doskwierać ból głowy i osłabienie- bezwzględnie zacznij się schładzać. Odpowiednie będą zimne okłady, spryskiwanie się wodą, kompresy na głowę i kark. Schowaj się w cieniu, w przewiewnym miejscu, odpocznij. 

Niech te wakacje będą bezpieczne!

About author:

Comments are closed here.

Napisz do nas!