Woda jest niezbędna w życiu, spełnia wiele funkcji w naszym organizmie. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała to jej główne zadanie. Istotną rolę woda stanowi również w kwestii usuwania z organizmu toksyn i innych szkodliwych substancji. Niestety ludzkie ciało nie jest w stanie magazynować wodę, dlatego jej stratę należy regularnie uzupełniać. Wodę tracimy z organizmu w następstwie różnych działań (np. nasilony wysiłek fizyczny), procesów (m.in. oddychanie, trawienie) oraz warunków atmosferycznych (wysoka temperatura). Ponadto właściwie nawodniony organizm zapewnia optymalną pracę jelit. Warto również wspomnieć, że woda stanowi ochronę dla mózgu, gałki ocznej, rdzenia kręgowego oraz płodu. Woda jako składnik płynu maziowego, który wypełnia torebki stawowe, zapewnia również prawidłową ruchliwość stawów.
Woda stanowi ponad połowę masy naszego ciała, jest to najważniejszy składnik organizmu. Jest nieustannie wydalana przez skórę, nerki i płuca, dlatego tak ważne jest aby była dostarczana w odpowiedniej ilości i umożliwiała prawidłowy przebieg fizjologicznych procesów w organizmie. Tak naprawdę jest obecna niemal w każdej tkance, komórce, pełni ważne funkcje:
Niedostatecznie spożycie wody prowadzi do odwodnienia organizmu, powodując negatywne skutki zdrowotne w naszym organizmie.
O ważnej roli wody w organizmie świadczy fakt, jakie są konsekwencje jej niedoboru. Najczęściej do odwodnienia dochodzi przy zbyt małej podaży płynów. Innymi czynnikami powodującymi niedobór wody są nadmierne pocenie, gorączka oraz choroby nerek. Już przy utracie wody rzędy 1-2% występują objawy, między innymi: ból głowy, zmęczenie, osłabienie, senność, zawroty głowy, wrażenie kołatania serca, suchość w ustach, sucha skóra. Odwodnieniu nie zawsze towarzyszy nadmierne pragnienie. Często pierwsze objawy trwają bardzo krótko i są niezauważalne. Natomiast przy odwodnieniu rzędu 2-3% może dojść do omdlenia – krew jest gęsta i ulega zmniejszeniu przepływ mózgowy.
Można wyróżnić 3 rodzaje odwodnienia:
Odwodnienie hipertoniczne – mamy z nim do czynienia, gdy pijemy za mało wody lub nie uzupełniamy niedoborów spowodowanych stosowanie leków moczopędnych, czy też obfitym poceniem. Pojawiają się między innymi: wzmożone pragnienie, zaburzenia koordynacji ruchowej. osłabienie, rozdrażnienie, suchość jamy ustnej.
Odwodnienie hipotoniczne – występuje w takich sytuacjach jak: wymioty, biegunka, kiedy straty elektrolitów w porównaniu do wody są znacznie większe. Pojawiają się obrzęki, nudności, wymioty, obniżone ciśnienie tętnicze, osłabienie.
Odwodnienie izotoniczne – pojawia się, gdy tracimy tyle samo elektrolitów i wody. Objawia się np. obniżeniem ciśnienie tętniczego, przyspieszeniem akcji serca oraz skąpomoczem.
Są istotne 3 okresy w życiu człowieka, gdzie powinno zwracać się szczególną uwagę na ilość wypijanych płynów. Są to niemowlęta, małe dzieci oraz osoby starsze, ale również kobiety w ciąży i karmiące. Dzieci mają większą zawartość wody w organizmie, w związku z czym nawet nieduża utrata wody będzie gwałtowniej się objawiać niż u osoby dorosłej. Osoby w podeszłym wieku często nie odczuwają pragnienia, a niestety zapominają o wypiciu wystarczającej ilości płynów. Niedostateczna podaż wody, a jednocześnie często przyjmowane moczopędne leki, mogą prowadzić do odwodnienia.
Komentarz zamknięty.