Woda w organizmie – dlaczego jest ważna i jaką pełni rolę?

13 lipca 2021 - 9:14, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Woda do picia jest niezwykle istotna nie tylko ze względu na gaszenie pragnienia. To również prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dobra kondycja oraz samopoczucie. Bez wody nie byłoby  życia – to podstawa istnienia wszystkich organizmów. Poznaj jak ważną rolę spełnia woda w organizmie. 

 

Jaka jest rola wody w organizmie? 

Woda jest niezbędna w życiu, spełnia wiele funkcji w naszym organizmie. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała to jej główne zadanie. Istotną rolę woda stanowi również w kwestii usuwania z organizmu toksyn i innych szkodliwych substancji. Niestety  ludzkie ciało nie jest w stanie magazynować wodę, dlatego jej stratę należy regularnie uzupełniać. Wodę tracimy z organizmu w następstwie różnych działań (np. nasilony wysiłek fizyczny), procesów (m.in. oddychanie, trawienie) oraz warunków atmosferycznych (wysoka temperatura). Ponadto właściwie nawodniony organizm zapewnia optymalną pracę jelit. Warto również wspomnieć, że woda stanowi ochronę dla mózgu, gałki ocznej, rdzenia kręgowego oraz płodu. Woda jako składnik płynu maziowego, który wypełnia torebki stawowe, zapewnia również prawidłową ruchliwość stawów.

Wpływ właściwego nawodnienia na organizm

Woda stanowi ponad połowę masy naszego ciała, jest to najważniejszy składnik organizmu. Jest nieustannie wydalana przez skórę, nerki i płuca, dlatego tak ważne jest aby była dostarczana w odpowiedniej ilości i umożliwiała prawidłowy przebieg fizjologicznych procesów w organizmie. Tak naprawdę jest obecna niemal w każdej tkance, komórce, pełni ważne funkcje:

  • jest głównym składnikiem krwi, pozwala na sprawne funkcjonowanie układu krążenia, umożliwia transport tlenu i składników odżywczych, utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi,
  • tworzy środowisko do przebiegu reakcji metabolicznych,
  • jest ważnym elementem gospodarki wodno-elektolitowej,
  • usprawnia trawienie,
  • usprawnia pracę mięśni, uelastycznia tkanki,
  • ma wpływ na jędrność, dobre nawilżenie skóry.

Niedostatecznie spożycie wody prowadzi do odwodnienia organizmu, powodując negatywne skutki zdrowotne w naszym organizmie.

Woda w organizmie – jakie są skutki odwodnienia?

O ważnej roli wody w organizmie świadczy fakt, jakie są konsekwencje jej niedoboru. Najczęściej do odwodnienia dochodzi przy zbyt małej podaży płynów. Innymi czynnikami powodującymi niedobór wody są nadmierne pocenie, gorączka oraz choroby nerek. Już przy utracie wody rzędy 1-2% występują objawy, między innymi: ból głowy, zmęczenie, osłabienie, senność, zawroty głowy, wrażenie kołatania serca, suchość w ustach, sucha skóra. Odwodnieniu nie zawsze towarzyszy nadmierne pragnienie. Często pierwsze objawy trwają bardzo krótko i są niezauważalne. Natomiast przy odwodnieniu rzędu 2-3% może dojść do omdlenia – krew jest gęsta i ulega zmniejszeniu przepływ mózgowy.

Można wyróżnić 3 rodzaje odwodnienia:

Odwodnienie hipertoniczne – mamy z nim do czynienia, gdy pijemy za mało wody lub nie uzupełniamy niedoborów spowodowanych stosowanie leków moczopędnych, czy też obfitym poceniem. Pojawiają się między innymi: wzmożone pragnienie, zaburzenia koordynacji ruchowej. osłabienie, rozdrażnienie, suchość jamy ustnej.

Odwodnienie hipotoniczne – występuje w takich sytuacjach jak: wymioty, biegunka, kiedy straty elektrolitów w porównaniu do wody są znacznie większe. Pojawiają się obrzęki, nudności, wymioty, obniżone ciśnienie tętnicze, osłabienie. 

Odwodnienie izotoniczne – pojawia się, gdy tracimy tyle samo elektrolitów i wody. Objawia się np. obniżeniem ciśnienie tętniczego, przyspieszeniem akcji serca oraz skąpomoczem.

Woda w organizmie – kto w szczególności powinien dbać o prawidłowe nawodnienie?

Są istotne 3 okresy w życiu człowieka, gdzie powinno zwracać się szczególną uwagę na ilość wypijanych płynów. Są to niemowlęta, małe dzieci oraz osoby starsze, ale również kobiety w ciąży i karmiące. Dzieci mają większą zawartość wody w organizmie, w związku z czym nawet nieduża utrata wody będzie gwałtowniej się objawiać niż u osoby dorosłej. Osoby w podeszłym wieku często nie odczuwają pragnienia, a niestety zapominają o wypiciu wystarczającej ilości płynów. Niedostateczna podaż wody, a jednocześnie często przyjmowane moczopędne leki, mogą prowadzić do odwodnienia.

 

Szczególnie w okresie letnim, kiedy trwają upalne dni ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli pić wodę! Dbajmy o siebie i o swoich bliskich!

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory