Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca 2020 - 8:35, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ma na celu uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają dokładnie takie same potrzeby jak my wszyscy. Potrzebują akceptacji, szacunku, tolerancji i miłości. Są bardzo uczuciowi i empatyczni, co sprawia, ze są wyjątkowymi ludźmi.

Data 21 marca nie jest przypadkowa. 3/21 to amerykański zapis daty, który symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze (zamiast dwóch). Jego obecność odpowiada za główną przyczynę choroby. W związku z tym zespół Downa jest również określany jako trisomia chromosomu 21.

Możesz w bardzo prosty sposób dołączyć do akcji! Dzień ten określa się również jako Dzień Kolorowej Skarpetki. 21 marca załóż kolorowe skarpety nie do pary – dzięki temu okaż solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz dla ich rodzin. Jest to symbol ludzkiej unikalności, niedopasowania chromosomu. Dzięki temu szerzymy świadomość o ludzkiej indywidualności, co sprawia, że świat jest bardziej kolorowy, inspirujący i interesujący.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, który jest wywołany przez nieprawidłową liczbę chromosomów. Charakterystyczną cechą jest nietypowy wygląd oraz niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim lub średnim. Ponadto występują zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Szacuje się, że występuje 1 przypadek zachorowania na 800-1000 urodzeń. Do tej pory nie udało się określić czynników fizycznych, które mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa.

Niestety choroba nadal budzi wiele krzywdzących stereotypów i uprzedzeń. Dlatego tak ważna jest potrzeba ciągłego edukowania i uświadamiania.

Potraktujmy diagnozę jako początek nowej drogi –  początek ogromnej miłości pomiędzy rodzicami a dzieckiem. To tylko jeden chromosom więcej. Prawdziwa miłość nie liczy chromosomów!

 

 

 

 

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory