Co trzeba wiedzieć o udarze mózgu?

6 marca 2020 - 14:32, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Niestety wciąż nie wiemy wiele o udarze mózgu, a jest to trzecia przyczyna śmierci po chorobach serca, nowotworach oraz najczęstsza przyczyna inwalidztwa ludzi po czterdziestym roku życia. 

Nie znamy też wszystkich sygnałów, które wysyła zagrożony udarem mózg próbując ostrzec nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. 

Warto jednak wiedzieć, że u niektórych osób zanim dojdzie do utrwalonych objawów neurologicznych, występują objawy ostrzegawcze. Jest to tzw. mały udar, znany także pod nazwą przemijającego niedokrwienia mózgu. Objawy małego udaru utrzymują się zwykle 15-60 minut, najdłużej 24 godziny i same ustępują całkowicie. 

Co piąty chory ma objawy ostrzegawcze zanim zachoruje na udar dokonany.

Objawy ostrzegawcze udaru mózgu

objawy ostrzegawcze udaru mózgu

Objawy małego udaru często poprzedzają wystąpienie trwałych objawów neurologicznych. U 10% chorych z małym udarem dochodzi do udaru dokonanego w ciągu miesiąca, a u 20%- w ciągu roku. 

Jeżeli u chorego występują takie przemijające objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż istnieje szansa szybkiego zastosowania leczenia i uniknięcia trwałego inwalidztwa.

 

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory