Guz mózgu – objawy, przyczyny, leczenie

28 czerwca 2021 - 10:04, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Guz mózgu to zarówno nowotwór, ale również inne ciała obce dla mózgu. Ich powstanie powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej. Pierwsze objawy guza mózgu są niepozorne. Przez dłuższy czas może nic nie wskazywać na chorobę, dolegliwości pojawiają się dopiero w momencie, gdy w czaszce brakuje przestrzeni. Warto wiedzieć jakie objawy mogą wskazywać na guza mózgu, aby szybko reagować.

Guz mózgu – objawy

Jednym z najczęściej występujących objawów jest ból głowy. Często bywa on bagatelizowany, traktujemy go jako normalną dolegliwość. Jednak czasami może oznaczać coś poważniejszego. Dlatego warto się badać! Częstotliwość oraz nasilenie bólu głowy zależy od ciśnienia śródczaszkowego, im wyższe tym większy ból. Najczęściej występuje nad ranem. Często pacjenci określają go jako “rozsadzanie głowy”.

Co powinno Cię zaniepokoić?

  • ciągły ból, nie przypominający migreny;
  • ból nasilający się rano;
  • bólowi towarzyszą wymioty i dolegliwości neurologiczne;
  • ból nasilający się podczas aktywności fizycznej, zmianie pozycji, kaszlu;
  • nie pomagają leki przeciwbólowe bez recepty.

Jeżeli w ostatnim czasie ból głowy pojawia się częściej, nie musi to od razu oznaczać guza mózgu. Czasami jest to po prostu zmęczenie czy też pominięcie posiłku. Jednak zawsze warto zbadać takie symptomy u lekarza.

Po pewnym czasie ujawniają się kolejne objawy: wymioty, a także nie rzadko zaburzenia na tle psychicznym. Ponadto zaczynają pojawiać się problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji oraz trudność z logicznym myśleniem. Z czasem pacjent zaczyna wycofywać się, zaczyna być apatyczny, czasami jest nadmiernie pobudzony. Zauważalna jest wyraźna zmiana w jego zachowaniu. Zdarzają się również napady padaczkowe z drgawkami i utratą przytomności. Objawy mogą być również związane ze zmęczeniem, osłabieniem organizmu i uczuciem ciągłego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Innymi objawami są zaburzenia wzroku, mowy, słuchu. Intensywność tych objawów zależna jest od zlokalizowania guza.

Guz mózgu – przyczyny

Nowotwór mózgu można podzielić na pierwotne, powstałe w obrębie mózgu oraz przerzutowe, czyli powstałe w następstwie przerzutu.  Niestety przyczyny choroby nie są do końca poznane. Potwierdzony i udowodniony został tylko jeden czynnik – promieniowa jonizujące. W związku z tym osoby, które są narażone na ten typ promieniowania mają większe ryzyko zachorowania. 

Wśród czynników zwiększających ryzyko  guza mózgu zalicza się również:

  • przebyte urazy mózgu;
  • zakażenie wirusem HIV;
  • narażenie na silne chemiczne substancje,, np. w przemyśle gumowym, elektrycznym, u rolników;
  • uwarunkowania genetyczne.

Czy guz mózgu jest wyleczalny? Leczenie guza mózgu

Tak jak w przypadku wielu chorób znaczenie ma tutaj czas. Im wcześniej wykryta choroba tym większe szanse na wyzdrowienie. Rokowania zależą również od umiejscowienia guza, jego rozległości, złośliwości oraz naciekania na sąsiednie struktury.

Najlepszą metodę leczenia stanowi całkowite wycięcie guza. Jednak nie we wszystkich przypadkach jest taka możliwość, np. gdy guz leży zbyt głęboko lub nacieka na tkanki. Wówczas ryzyko powikłań jest zbyt wysokie, aby podejmować się operacji, gdyż może spowodować neurologiczne zaburzenia, a także pozbawić chorego sprawności. Czasami w przypadkach, gdy nie jest możliwe całkowite wycięcia guza, zaleca się częściową resekcję, aby zmniejszyć ciśnienie śródczaszkowe. Wówczas zmianę obserwuje się na badaniach. 

W przypadku nieoperacyjnego guza mózgu stosuje się inne metody leczenia. Radioterapia ma na celu zmniejszenie oraz zahamowanie wzrostu guza. Metoda ta stosowana jest również po operacjach wycięcia guza, jako leczenie uzupełniające. Chemioterapia w przypadku guza mózgu nie zawsze jest skuteczna, z uwagi na wysoki poziom chemioodporności, które wykazują zmiany w mózgu. Jednak stosowana w leczeniu skojarzonych z radioterapią w wielu przypadkach sprawdza się jako forma leczenia peliatywnego. Nóż gamma stosowany jest z powodzeniem przypadku guza mózgu. Metoda ta jest precyzyjna, która u niektórych pacjentów pozwala na całkowite wyleczenie. Polega na skupieniu swojego promieniowania na zmianie, dzięki czemu okoliczne tkanki zostają oszczędzone.

 


Jeśli ktoś z Twoich bliskich choruje na guza mózgu, możemy pomóc Ci zebrać pieniądze na  leczenie i rehabilitację>>KLIKNIJ TUAJ<<

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory