21 września- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – choroba alzheimera objawy, etapy, leczenie.

21 września 2019 - 5:42, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Choroba Alzheimera to najczęstsza postać demencji, otępienia. Przeważnie rozwija się po 65 roku życia, częściej u kobiet i u osób dotkniętych cukrzycą. Alzheimer prowadzi do zaburzeń pamięci i zachowania, a z biegiem czasu uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie…

21 września to Światowy Dzień Osób Chorych na Alzheimera. 

Jak przebiega choroba Alzheimera?

Zazwyczaj choroba rozpoczyna się od niewinnego zapominania i zagubienia. Chory pyta kilka razy o te same rzeczy lub wydarzenia, opowiada w kółko te same historie, gubi przedmioty na przestrzeni domu. Ciężko mu podejmować decyzje. Ograniczona zostaje zdolność rozwiązywania problemów. Z czasem kłopot sprawia wykonywanie codziennych, prostych czynności. Pojawiają się zaburzenia równowagi, trudności w ubieraniu się. Mają też niestety miejsce zaburzenia zachowania. Osoba, która dotychczas była uśmiechnięta i radosna, może zacząć zmagać się z depresją, może pojawić się afazja, urojenia, pobudzenie i agresja. 

Alzheimer niestety nie jest uleczalny. Postępuje stopniowo. Po kilkunastu latach choroby  potrzebna jest stała opieka i pomoc we wszystkich czynnościach.

Jak pomóc choremu na Alzheimera?

infografika jak pomóc chorym na Alzheimera Oznacz ubrania, podpisz je imieniem i nazwiskiem, dołącz adres oraz numer telefonu. Umożliwisz w ten sposób szybszy kontakt z Tobą, w razie zagubienia Chorego. Prowadź kalendarz- skreślaj minione dni, zaznaczaj ważne wydarzenia, wizyty lekarskie i spotkania, ułatwi to odnalezienie się choremu w codzienności, naprowadzi na to co obecnie się dzieje w jego życiu. Chorzy na alzheimera pamiętają siebie jako młode osoby, zawieszając lusterko na drzwiach, w swoim odbiciu nie rozpozna siebie, a zauważy obcą osobę- unikniemy w ten sposób nieplanowanego wyjścia chorego bez opieki; zawieszając natomiast zdjęcie z młodości na drzwiach jego pokoju- chory będzie wiedział, że ma tu swoją przestrzeń i może się tu czuć bezpiecznie. Lekarstwa nie powinny być łatwo dostępne dla chorego, gdyż może wziąć podwójną dawkę leku.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Oznacz ubrania, podpisz je imieniem i nazwiskiem, dołącz adres oraz numer telefonu. Umożliwisz w ten sposób szybszy kontakt z Tobą, w razie zagubienia Chorego. 

 

 

 

  • Prowadź kalendarz- skreślaj minione dni, zaznaczaj ważne wydarzenia, wizyty lekarskie i spotkania, ułatwi to odnalezienie się choremu w codzienności, naprowadzi na to co obecnie się dzieje w jego życiu.

 

  • Chorzy na Alzheimera pamiętają siebie jako młode osoby, zawieszając lusterko na drzwiach, w swoim odbiciu nie rozpoznają siebie, a zauważą obcą osobę- unikniemy w ten sposób nieplanowanego wyjścia chorego bez opieki; zawieszając natomiast zdjęcie z młodości na drzwiach jego pokoju- chory będzie wiedział, że ma tu swoją przestrzeń i może się tu czuć bezpiecznie.

 

  • Lekarstwa nie powinny być łatwo dostępne dla chorego, gdyż może wziąć podwójną dawkę leku.

 

 

 

 

Jak organizować czas choremu na Alzheimera?

Diagnoza potrafi przytłoczyć, jednak najważniejsze, by dać choremu wsparcie. Ważne, by funkcjonował w miarę możliwości normalnie- wciąż gotował, robił zakupy- wszystko oczywiście w miarę postępu choroby. Jeśli zauważysz, że pojawił się problem z czymś, co do tej pory przychodziło jeszcze łatwo- asystuj i pomagaj! 

Priorytetem dla opiekuna powinno być dbanie o samopoczucie podopiecznego, a nie zachowywanie za wszelką cenę reguł, które panują w naszym systemie społecznym. Przymknij oko na błędy i nowe przyzwyczajenia, chwal za małe rzeczy, ucz każdego dnia i stawiaj nowe wyzwania na miarę możliwości. 

Zaplanuj aktywności- choroba Alzheimera 

Planując wszelkie aktywności uwzględnij to, co chory lubił robić, zanim pojawił się Alzheimer. Często wraca się do rysowania i malowania, gdyż często właśnie to większość z nas lubiła robić w dzieciństwie. Świetną opcją są kolorowanki, które przypominają o kształtach, które znamy: owoce, warzywa, zwierzęta. Jeśli jest taka możliwość, zorganizuj proste prace w ogrodzie, gry w karty, w szachy. Nawet jeśli nie będzie w nich logiki- liczy się wspólnie spędzony czas i rozmowa. 

Chorzy lubią tez układać proste puzzle, składające się z niewielkiej liczby elementów. Nie wystarczy jednak dać choremu pudełko puzzli i polecić ich ułożenie. Należy rozpocząć to zajęcie razem z chorym, pokazując mu na czym będzie ono polegać. 

Doskonałą terapią jest wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych, a także ich segregacja: na te na których pojawiają się osoby, na kolorowe, na czarno-białe,  na małe i duże fotografie. 

Ważne jest, by chory spędzał czas na świeżym powietrzu, jednak zawsze musi mu ktoś towarzyszyć. Na pewnym etapie choroby osoby na nią cierpiące chcą wrócić do domu- często jest to dom z dzieciństwa, a nie ten, w którym spędzili ostatnie dekady życia. 

Dobre rezultaty daje wykorzystywanie muzyki w opiece. Najchętniej chorzy słuchają melodii i piosenek z czasów swej młodości. Niektórzy chętnie tańczą przy znanych sobie melodiach. Znane piosenki mogą wzbudzać w nich odległe, miłe wspomnienia. 

 

Opieka nad chorym na Alzheimera nie jest łatwa, ale mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom stanie się odrobinę prostsza.

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory