Pierwsza pomoc u niemowląt – zakrztuszenie, zadławienie niemowlaka

15 września 2019 - 5:41, przez , w Blog, Stowarzyszenie, Komentarze wyłączone

Wypadki wśród dzieci są niestety dość powszechne. Mając niemowlę trzeba być szczególnie ostrożnym i mieć świadomość, że nasza wiedza i szybka reakcja może uratować życie dziecka. Najbardziej powszechne i niebezpieczne jest zakrztuszenie i zadławienie. Jak je od siebie odróżnić?

Zakrztuszenie rozpoznamy po kaszlu, otwieraniu buzi, pluciu. Twarz dziecka czerwienieje. Jeśli dziecko samodzielnie odkrztusza pokarm- nadmierna pomoc w tym wypadku może prowadzić do  zadławienia, więc z niej rezygnujemy. 

Zadławienie natomiast poznamy po tym, iż niemowlę nie może wydać żadnego dźwięku, jego oddech staje się utrudniony, a twarz blada. W tym wypadku konieczna jest Twoja pomoc. Należy rozpocząć pierwszą pomoc przy zadławieniu. Niemowlę może kasłać i próbować odkrztusić, jeśli doszło do częściowego zakrztuszenia.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu niemowlęcia?

Jeśli widzisz w buzi jakiś przedmiot- spróbuj go wyjąć. Niech to będzie jeden delikatny, ale zdecydowany ruch. Wyciągamy tylko takie ciała obce, które widać.

zadławienie pierwsza pomoc niemowlę

 

Jeśli pomimo naszej pomocy dziecko straciło przytomność trzeba bezzwłocznie zadzwonić po pogotowie- 999 lub 112 oraz rozpocząć reanimację! 

Jak udzielić pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu niemowlęcia?

Najczęściej dochodzi do zakrztuszenia się mlekiem, pokarmem. Należy wtedy położyć dziecko na naszym przedramieniu twarzą i głową w dół, tak by pomagała nam siła grawitacji. W tej pozycji podtrzymujemy głowę niemowlęcia kładąc kciuk lub palec wskazujący jednej ręki na kącie żuchwy po jednej stronie, a po drugiej stronie żuchwy jeden lub dwa palce tej samej ręki.  Drugą dłonią wykonujemy do pięciu uderzeń w plecy w okolicę między łopatkami. Jeśli uderzenia są nieskuteczne, a dziecko jest przytomne należy wykonać uciśnięcia klatki piersiowej. 

Jak wykonać prawidłowo uciśnięcia klatki piersiowej?

Dziecko obracamy na wznak głową skierowaną w dół. Układamy niemowlę na wolnym przedramieniu i obejmujemy ręką jego potylice. Podtrzymujemy dziecko na naszym przedramieniu opartym o udo. Następnie wyznaczamy miejsce do uciskania klatki piersiowej i wykonujemy pięć uciśnięć. 

Co zrobić, gdy niemowlę straci przytomność? 

  • Jeśli niemowlę nie reaguje, zawołaj pomoc.
  • Sprawdź, czy niemowlę oddycha w następujący sposób: Ułóż niemowlę na plecach, podłóż pod jego plecki swoją dłoń lub jednym palcem unieś bródkę do pozycji neutralnej, czyli tak, by nie stykała się z klatką piersiową, następnie przyłóż swój policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontroluj przez 10 sekund.
  • Jeśli nie wyczuwasz oddechu niemowlaka na swoim policzku, wykonaj 5 wdechów wstępnych w następujący sposób: Wsuń jedną rękę pod plecki (na wysokości łopatek) lub unieś lekko jego bródkę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Pamiętaj, by ilość wydychanego powietrza nie była zbyt duża, ale na tyle wystarczająca, by unieść klatkę piersiową niemowlaka.
  • Ponownie sprawdź oddech niemowlaka – pamiętaj o pozycji neutralnej.
  • Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij pogotowie.
  • W oczekiwaniu na pomoc ułóż niemowlę na równej, twardej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca  i wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej, po których wykonaj 2 wdechy. Następnie zrób kolejnych 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy. Wykonuj te czynności, dopóki niemowlę nie zacznie oddychać lub do przyjazdu karetki.

Zobacz jak wykonać resuscytację prawidłowo

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory