Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.
Istnieje jednak szansa na wygraną z chorobą, a jest nią PROFILAKTYKA!
-USG piersi- Pierwsze powinno odbyć się już około 20. roku życia i być powtarzane co 2 lata. Po ukończeniu 30 lat należy je wykonywać co 12 miesięcy. Niekiedy badanie powinno być wykonywane częściej – w grupie kobiet z czynnikami ryzyka. O takiej potrzebie informuje lekarz
-Mammografia- Jest to metoda radiologiczna, która polega na wykonaniu zdjęć RTG sutka. Pozwala to na wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie piersi. Badanie jest bezpieczne. Mammografia jest przeznaczona dla kobiet od 40 – 50. roku życia. W Polsce każda pani, która ma 50–69 lat, ma możliwość wykonania badania bezpłatnie (koszty ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia) raz na 2 lata (lub raz na rok przy występowaniu jeszcze innych czynników ryzyka).
-Samobadanie piersi- Obejmuje ono oglądanie i dotykanie gruczołu sutkowego. Należy przeprowadzać je raz w miesiącu – między 5–10. dniu cyklu (po menopauzie może to być dowolny dzień). Pierwszym etapem jest oglądanie piersi. Należy stanąć przed lustrem z rękoma wzdłuż ciała, a następnie ocenić kształt piersi, stan skóry, niepokojące objawy (np. obrzęk). To samo trzeba powtórzyć z rękami opartymi o biodra i skrzyżowanymi nad głową. Drugim etapem jest ocena palpacyjna. Odbywa się ona na stojąco z jedną ręką założoną za głowę oraz w pozycji leżącej na wznak z ręką pod głową. Pierś należy dotykać 3 palcami, okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wszelkie niepokojące nas objawy powinno się skonsultować z lekarzem.
Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 – 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25 – 30%. Dlatego też warto badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian! Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Zadbaj o siebie ♥
Jeśli chorujesz, pamiętaj, że nie jesteś sama! W naszym Stowarzyszeniu możesz otrzymać wsparcie w trakcie choroby. Pomożemy odciążyć Cię finansowo od kosztów leczenia. Z naszej pomocy korzysta już ponad 600 osób, w tym kobiety zmagające się z nowotworem piersi. Cena powrotu do zdrowia nie rzadko jest wysoka, wiemy jednak, że wspólnie możemy zlikwidować tę barierę. Jeśli masz pytania- skontaktuj się z nami.
tel. 606 922 587
e-mail: info@rehabilitacjaopole.pl
Komentarz zamknięty.