Światowy dzień Zespołu Downa: Masz kolorowe skarpetki?

21 marca 2019 - 13:39, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

Światowy dzień Zespołu Downa obchodzony jest na całym świecie już od 14 lat. Tego dnia solidaryzując się- załóż kolorowe, różniące się od siebie skarpetki:) 

 

 “Nikt nie zostanie pominięty” – to tegoroczne hasło obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa. Każdy z nas ma  22 pary chromosomów autosomalnych i jedną parę chromosomów płciowych. Niektórzy jednak rodzą się z dodatkowym chromosomem, co czyni ich wyjątkowymi! 

W tym roku hasło przewodnie nawiązuje do tego, by nie wykluczać z życia społecznego osób z dodatkowym chromosomem. Pomimo tego, że nasza świadomość o tej chorobie jest coraz większa, niestety wciąż przeważają postawy negatywne, dyskryminacja i niskie oczekiwania wobec nich!

Tymczasem badania  jednej z telewizji wykazują, że:
-99 % osób z zespołem Downa jest zadowolonych ze swojego życia!
-97 % lubi siebie!
-96 % podoba się swój wygląd!

 

Pamiętajmy Trisomia 21 to choroba, lecz choroba która nie przekreśla dobrego życia. 

 

Dzień 21 marca symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Co roku w tym dniu organizowane są tematyczne pikniki, koncerty, spotkania. Wszystko to po to, by promować prawa osób z Zespołem Downa do normalnego i pełnego udziału w życiu społecznym.

Temat trisomii 21 wciąż jest pewnego rodzaju tabu- a przecież chore osoby są tacy jak my wszyscy– mają swoje marzenia, chcą realizować pasje, potrzebują akceptacji, szacunku i tolerancji. To bardzo ciepli i uczuciowi ludzie, a ich radość jest po prostu szczera i prosta! W piękny sposób potrafią pokazać to, co na prawdę jest ważne, a czego na co dzień nie potrafimy dostrzec, gdyż biegniemy w pogoni za pieniędzmi i sukcesami. 

Dziś zatrzymaj się na chwilę i doceń jak wiele masz obok siebie! A widząc osobę z Zespołem Downa- po prostu się do niej uśmiechnij 🙂

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory