1% podatku dla OPP: Zbiór najważniejszych informacji

25 marca 2019 - 12:33, przez , w Blog, Komentarze wyłączone

1% podatku jest to potoczne określenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2004 roku podatnicy mogą go przekazywać Organizacjom Pożytku Publicznego, z czego większość z nas chętnie korzysta.


W Opolskim Stowarzyszeniu Rehabilitacji zebrane pieniądze przekuwamy w realne wsparcie. Staramy się wykorzystać Twój 1% jak najlepiej, tak by wyciągnąć pomocną dłoń do jak największej ilości osób. Od 13 lat rozwijamy się, wspieramy, działamy! Poznaliśmy już potrzeby naszych Podopiecznych i wiemy co zrobić, by na nie odpowiedzieć. Jeśli również chcesz pomóc- dołóż cegiełkę dobroci!

Rozlicz się z nami! 

 

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Informujemy, że program ma na stałe wpisany numer KRS organizacji. Możliwe jest wprowadzenie treści celu szczegółowego, na przykład imienia i nazwiska Podopiecznego gromadzącego środki na subkoncie

Wypełniając pit sam możesz zdecydować na jaki cel wykorzystasz jedną setną swojego podatku. To nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele dobrego! Niestety jedynie połowa Polaków przekazuje swój 1% w celach charytatywnych. Pomimo akcji informacyjnych większość osób nie ma świadomości na temat mechanizmu wspierania instytucji oraz potrzebujących ludzi. Dlatego jeszcze raz wyjaśniamy krok po kroku.

Zanim wpiszesz numer KRS, sprawdź czy wybrana organizacja znajduje się w aktualnym wykazie OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku.

We wspomnianym wykazie nie znajdziemy instytucji:

  • które nie dopełniły obowiązków sprawozdawczych,
  • które zostały pozbawione statusu OPP lub same z niego zrezygnowały,
  • likwidujących się albo w stosunku do których wpisana jest upadłość.

Mówiąc prościej w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% za dany rok podatkowy, znajdują się tylko OPP, które spełniają ustawowe warunki. Wykaz aktualizowany jest co roku- nie ma zatem możliwości przekazania 1% podatku organizacji, która nie jest do tego uprawniona. Jeżeli w zeznaniu podatkowym wskażemy OPP, której nie ma już na wykazie- pieniądze trafią do skarbu państwa.

Wybieraj Świadomie!

Kto może przekazać 1%? 

Według przepisów 1% podatku może przekazać każda osoba fizyczna rozliczająca się w Polsce, a zatem:

  • Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • Płatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • Podatnik objęty liniową, 19 -procentową stawką podatku,
  • Płatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych

Swój 1 % możesz przekazać wyłącznie wtedy, gdy rozliczasz się terminowo, lub ewentualnie składasz korektę zeznania rocznego- nie później niż miesiąc po terminie na rozliczenie się z podatku rocznego. Nie można też przekazać swojego 1% na kilka organizacji w jednej deklaracji. Jeśli natomiast wypełniasz różne deklaracje- z uwagi na różne źródła przychodów- wtedy w każdym druku możesz wpisać inną OPP. 

 

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!

Rozmiar czcionki
kolory