Śpiączka- rehabilitacja, wybudzenie

21 czerwca 2021 - 7:27, przez , w Blog, Stowarzyszenie, Komentarze wyłączone

Śpiączka to stan, który nie jest jeszcze w 100% poznany przez medycynę. Jednak na podstawie badań, rozmów z pacjentami, którzy ze śpiączki się wybudzili- wiemy już co raz więcej. Wiemy jak ułatwić życie po śpiączce, jaka rehabilitacja będzie przynosić najlepsze efekty. 

Co wybudzeni pacjenci pamiętają z okresu gdy pozostawali w śpiączce?

Bardzo często pacjenci nie mają wspomnień ani świadomości, ile czasu minęło od momentu gdy przebywali w stanie śpiączki. Wybudzenie bywa dla nich szokiem. To moment pełen stresu, któremu często towarzyszy tak zwany ostry stan splątaniowy. Jego objawami są niepokój, urojenia, zaburzenia orientacji.

Nierzadko pacjenci mogą mieć wspomnienia, w których rzeczywiście zapamiętane sytuacje mieszają się ze złożonymi halucynacjami o charakterze marzeń sennych. Mogą słyszeć rozmowy, jednak nie jest to regułą.

Czy warto mówić do osoby w śpiączce?

Istnieje wiele sprzecznych opinii co do tego, czy pacjenci będący w śpiączce słyszą to, co do nich mówimy. U wielu z nich obserwuje się normalną odpowiedź pnia mózgu oraz naturalne reakcje fizjologiczne wywołane bodźcami słuchowymi. Ponadto posługując się skalami diagnozującymi stany śpiączkowe tj. Skalą Śpiączki Glasgow czy Skalą Wychodzenia ze Śpiączki CRS-R obserwacja reakcji badanych podczas prostych komunikatów stanowi jedną ze wskazówek świadczących o poprawie ich stanu.

Dodatkowo, warto pamiętać, o pacjentach będących w zespole zamknięcia (ang. locked-in syndrome), którzy zachowują pełną świadomość, jednak są w pełni sparaliżowani. Całkowicie sprawne pozostają u nich wyższe struktury mózgowia. Pacjent zachowuje zdolność rozumowania oraz myślenia. Wówczas rozmowa może stanowić dla nich źródło nadziei na poprawę ich stanu.

Jak można stwierdzić czy pacjent w śpiączce jest świadomy?

Pomimo licznych badań i obiecujących teorii, nadal nie potrafimy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób mózg wytwarza świadomość. Jednak naukowcy zajmujący się stanami śpiączkowymi na podstawie wieloletnich obserwacji pacjentów zaproponowali listę reakcji, które mogą świadczyć, że w uszkodzonym mózgu pojawiła się z powrotem świadomość. Reakcje te zostały uwzględnione w jednej z najpopularniejszej skal do oceny pacjentów: Skali Wychodzenia ze Śpiączki JFK (ang. JFK Coma-Recovery Scale). Wśród reakcji, świadczących o świadomości uwzględniono zdolność do systematycznego wykonywania poleceń, śledzenie przedmiotów lub osób wzrokiem, chwytanie przedmiotów czy też próby mówienia lub komunikacji.

Śpiączka- rehabilitacja- neurorehabilitacja

dr Grzegorz Biliński Prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji

Podstawą rehabilitacji osób w śpiączce jest wnikliwa diagnostyka i analiza problemów chorego. Program rehabilitacji opracowywany jest indywidualnie i dostosowywany do jednostek chorobowych, aktualnego stanu, ograniczeń  i możliwości pacjenta.

Mamy to szczęście, że pracujemy z doskonałymi specjalistami. Jednym z nich jest dr Grzegorz Biliński, który specjalizuje się w pracy z osobami w śpiączce, po udarach mózgowych, urazach czaszkowo-mózgowych,  stwardnieniem rozsianym stwardnieniem zanikowym bocznym, urazach wielonarządowych.

Śpiączka- rehabilitacja:

Podczas spotkania z chorym, jego najbliższymi oraz terapeutami przeprowadzana jest dokładna analiza problemów w oparciu o międzynarodowa ocenę funkcjonowania i niepełnosprawności. Przekazywane są również wskazówki rodzinie i rehabilitantom pracującym z chorym na co dzień. 

W przypadku pacjentów w stanie śpiączki, w stanie minimalnej świadomości aby wystąpił progres w stanie zdrowia pacjenta, neurorehabilitacja musi być indywidualna, systematyczna, całościowa, powtarzalna i długoterminowa.

Celem neurorehabilitacji jest przywrócenie pacjentowi wszystkich funkcji, które zostały utracone w wyniku choroby a gdy nie jest to możliwe, rehabilitacja ma na celu nauczyć rodzinę pacjenta innych strategii opieki  by radzili sobie na co dzień mimo ciężkiej niepełnosprawności. Akceptacja ograniczeń wynikających z choroby bywa kluczowa w dalszym procesie leczenia.

Podczas procesu neurorehabilitacji ważne jest również utrzymanie tych funkcji mózgu, które nie uległy uszkodzeniu. Ich regularna stymulacja ma zapobiegać ewentualnemu pogorszeniu się stanu pacjenta.

Terapia C-Eye dla osób, które wybudziły się ze śpiączki

Pacjenci wybudzeni ze śpiączki mogą korzystać z systemów, takich jak C-Eye, który często staje się ich jedynym “oknem na świat”. Dzięki niemu mogą wyrazić swoje potrzeby, prośby, albo po prostu porozmawiać z bliskimi czy personelem.

Śpiączka- rehabilitacja C-Eye

System C- Eye to przede wszystkim produkt medyczny wykorzystujący eye-tracking (czyli rejestrację ruchów gałek ocznych). Jak podaje producent „Praca z systemem C-Eye® opiera się na kontakcie wzrokowym z urządzeniem. Pacjent skupia wzrok na odpowiednim elemencie wyświetlanym na ekranie przez określony czas (minimum 0,6 s – czas można zmieniać). Po upływie wyznaczonego czasu dany element zostaje zaznaczony. W ten sposób pacjent może komunikować się z otoczeniem, odpowiadać na pytania, a nawet pisać na wirtualnej klawiaturze. Dodatkowo system C-Eye® posiada bogatą bazę zadań i ćwiczeń, które służą do neurorehabilitacji” (umów się na wizytę!).

Początki nauki obsługi za pomocą wzroku nie zawsze dla każdego pacjenta są łatwe. To często długa i ciężka praca, ale też determinacja pacjenta do pokazania, że JESTEM i ROZUMIEM.

Dla terapeutów tego rodzaju urządzenie stanowi ogromną bazę różnych zestawów ćwiczeń funkcji poznawczych takich jak: pamięć, myślenie, percepcja. To bardzo ważne dla pacjenta, by poprawić jakość życia.

 

Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest w stanie śpiączki możemy pomóc Ci zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację. >>KLIKNIJ TUAJ<<

O autorze:

Komentarz zamknięty.

Napisz do nas!





Rozmiar czcionki
kolory